Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Maailma viimane emakeelne liivlane sai 100-aastaseks

19.03.2010

Täna sai Kanadas Campbellville'i linnas saja-aastaseks maailma viimane liivi keelt emakeelena kõnelev inimene Grizelda Kristiņa. 

Grizelda Kristiņa (sünd Berthold) sündis sajand tagasi Kuramaa põhjarannikul Vaide külas legendaarses liivikeelses Zūonkõ talus.
 
Aastatel 1930-1933 õppis Grizelda soomlastest hõimuaktivistide toel koos mõnede teiste andekate noorte liivlastega Soomes Lahtis ja Orimattilas. 1944. aastal pages ta abikaasaga koos Rootsi ja sealt 1949. aastal edasi Kanadasse, kus ta elab tänini Ontario provintsis Saulaines lätlaste kogukonnas.

Grizelda Kristiņa on oma kõrgest vanusest ja aastakümneid võõral maal elamisest hoolimata säilitanud oma emakeele. Aastal 2008 ilmus liivikeelne CD "Līvõ kel", kus ta  loeb ette samanimelise liivi keele õpiku peatükke, parandades ka õpiku autori tehtud vigu.  

Ajakirjandus on juba jõudnud viimasteks liivlasteks nimetada 2002. aastal surnud Pauline Kļavi, 2007. aastal surnud Valda Marija Šuvcānet, mullu surnud Viktor Bertholdi (Grizelda Kristiņa nõbu) ja tänavu talvel lahkunud Erna Vanagat.

Emakeelena ei räägi Liivi rannas liivi keelt enam keegi, kuid samas elab Lätis, aga ka Rootsis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides, Eestis ja Soomes sadu või isegi tuhandeid liivi juurtega inimesi. Läti liivlastel on mitu organisatsiooni ja vähemalt kolm folklooriansamblit.

Tapio Mäkeläinen

Livones.lv: RIZELDA KRISTIŅA SVIN 100 GADU JUBILEJUGrizelda Kristinja