Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Krasnojarskis avati kaks Eesti näitust

18.03.2010

Krasnojarski krai teaduslikus raamatukogus avati dokumentaalne näitus Siberi eestlastest, sealses kunstimuuseumis saab aga tutvuda Eesti kaasaegse tekstiilikunstiga.

Anu Korbi ja Kadri Viirese koostatud näituse "Siberi eestlased" aluseks on etnoloogiliste uurimisretkede ajal kogutud materjalid Siberis asuvate eesti külade elanikest. Näituse pildimaterjal on valitud Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioonide kogudest.

Surikovi-nimelises riiklikus kunstimuuseumis eksponeeritaval Eesti tekstiilikunsti näitusel on oma loominguga esindatud Kadi Pajupuu, Ülle Raadik, Tiina Puhkan, Lylian Meister, Kadri Viires, Monika Järg, Mare Kelpman, Krista Leesi, Piret Valk, Katrin Pere, Aune Taamal ja Milvi Thalheim. Näitus on koostatud kunstnike viimaste aastate loomingu põhjal, väljas on peamiselt erinevates tehnikates teostatud kangad. Näituse koostas ja kujundas Kadri Viires.

Mõlemad näitused avas Eesti Vabariigi suursaadik Venemaal Simmu Tiik, kes viibis visiidil Krasnojarski krais. Külaskäigu üks eesmärke oli külastada Siberis asuvaid eesti külasid: Ülem-Suetukki, Haidakki ja Ülem-Bulankat ning seal siiani elavaid, eesti keelt, laulutraditsioone, käsitööd ja kombeid elus hoidvaid kunagiste väljarändajate järeltulijaid, kellest juba kuues põlvkond on suutnud alles hoida eesti keelt ja laulukultuuri.

Näituste avamisel osalesid Krasnojarski krai ja linna kultuuriesindajad, kunstnikkond ja arvukalt eesti kogukonna esindajaid.

Helene Tedre, Kadri Viires