Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Jaak Prozes: Kuzebai Gerdi “Olen udmurt”

Eelmise aasta lõpus ilmus Eesti Kultuurkapitali ja Hõimurahvaste Programmi toel ühe tähtsaima Venemaa soomeugri rahvaste kirjaniku ja ühiskonnategelase Kuzebai Gerdi (1898-1937) raamat “Olen udmurt”.

Kuzebai Gerd oli üks esimesi Venemaa soome-ugri rahvaste haritlasi, kes haakus hõimuliikumise ideedega. Ta pidas väga tähtsaks udmurtide suhtlemist Eesti, Soome ja Ungari hõimuaktivistidega. Lisaks oli ta veendunud leninist ja marksist, kes leidis, et revolutsioon andis võimaluse udmurdi rahvuse sünniks.

Tema põhilisteks teeneteks võib pidada lasteajakirja „Muš“ asutamist 1920. aastal ja udmurdi kirjanike organisatsiooni rajamist 1926. aastal. Võib öelda, et Gerdist algab udmurdikeelne kirjandus. Gerd oli ka esimene erialahariduse saanud udmurdi folklorist ja etnograaf.

Kahjuks jäi tema elutee väga lühikeseks. Loominguline periood oli veelgi lühem, sest oma elu viimased viis aastat veetis ta vanglas. Kuzebai Gerd oli üks neist sajakonnast soome-ugri rahvaste rahvusliku intelligentsi esindajast, kes lasti maha süüdistatuna soome-ugri rahvaste vandenõus nõukogude võimu vastu. Saatuslikul kombel algasid repressioonid just Udmurdimaalt.

Põhilise osa raamatust sisaldab luule, mis on ajastule omaselt naiivsevõitu. Luulest peegeldub Gerdi mure udmurdi rahvuse mahajäämuse ja taassünni pärast, korduvalt tänab ta revolutsiooni, mis annab udmurdi rahvale uued võimalused. Olgu siin ära toodud katkend tema luuletustest “Olen udmurt”, mis ilmus 1927. aastal luulekogus “Õitsev maa”.

Õnn, et olen just udmurt!
Tiivad selga, vabaks sain!
Südames on tuli mul,
Mustast ilmast pääsesin.

Nüüd oktoobripäev on taas,
Rahvas läheb platsile.
Kes seal sammub lauluga,
Kes all lipu punase.

Ma ei keskit häbene,
Käin udmurdi rõivastes
Julgelt lähen platsile
Punalaule üürates. /…/

Kogumikus on ka mõned proosapalad. Raamatu põnevaimaks osaks on aga Gerdi etnograafilised artiklid ja esseed. Raamatut lugedes saab hea ülevaate udmurtide esimesi samme tegevast ilukirjandusest, samuti selle rahva elust, olust ja maailmavaatest 20 sajandi esimesel poolel.