Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ersa keele päeva hõimuõhtu 14. aprillil

PRESSITEADE
MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
12.04.2010

Hõimuõhtute sarja raames tähistab Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti-Mordva Kultuuriseltsi ja Ersa Kultuuriühinguga Sjatko kolmapäeval, 14. aprillil kell 18.00 Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi teatrisaalis (Vene tn 22) ersa keele päeva.

Hõimuõhtul esinevad Mordvamaalt külla sõitnud pärimusmuusikaansambel Mordens ja Ersa kultuuriühingu Sjatko folklooriansambel. Ersa keelest ja kultuurist kõnelevad seltside esimehed Natalia Ermakov ja Natalia Abrossimova. Saab vaadata slaidiprogrammi ja maitsta ersamordvalaste rahvuslikke suupisteid.

2005. aastal kokku tulnud ja samal aastal Euroopa vähemusrahvuste lauluvõistluse võitnud ansambel Mordens esitab ersa ja mokša pärimusmuusikat erinevatel instrumentidel. Ansambli juht Juri Bujankin on tuntud ka legendaarse ansambli Toorama asutajana.

Soome-ugri keelte volga rühma kuuluvad ersa ja mokša keel on Kesk-Venemaal asuvas Mordva vabariigis vene keele kõrval ametlikud riigikeeled, kuid tegelikult pole neil avalikus elus ega hariduses erilist kaalu.

Ersasid ja mokšasid loetakse üheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvasteks pidanud. Mordvalasi on kokku üle 800 tuhande ja nad on üks tänapäeva suurimatest soome-ugri rahvastest, kuid hajutatud asualade tõttu on nende assimilatsioon venelaste sekka kiire.

Ersa keele väärtustamiseks tähistatakse alates 1993. aastast ersa keele päeva rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894-1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Rjabov arreteeriti 1937. aastal süüdistatuna spioneerimises Soome ja Eesti kasuks ning lasti hiljem maha.

Eestis tähistatakse ersa keele päeva juba 13. korda. Eestis elab ligi tuhat mordvalast, kellest suurem osa on ersad. Tallinnas tegutseb Eesti-Mordva Kultuuriselts ja Ersa Kultuuriühing Sjatko ning Tartus Eesti Ersa-Mokša Sõprade Selts.

Ansambel Mordens esineb veel 15. aprillil kell 18.00 Mordva seltside peol Tallinna Matkamajas (Raekoja plats 18) ning 16. aprillil kell 17.00 ersa keele päeva õhtul Tartus Eesti Rahva Muuseumi näitustemajas (J. Kuperjanovi 9).

Ersadest ja mokšadest ning nende keeltest saab lähemalt lugeda 9. aprillil Sirbi vahelehena ilmunud Fenno-Ugria Teataja 5. numbrist.

Siit on võimalik välja trükkida ürituse plakat A4-formaadis.
 

Lisateave:
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
644 5119
info@fennougria.ee