Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Küjärvel valmis lüüdi kultuurikeskus

20.04.2010
 
Karjala vabariigis Küjärvel on valmis saanud lüüdi kultuurikeskuse maja, mis avatakse pidulikult 23. mail, teatab Lüüdi selts.

Küjärvele (sm Kuujärvi, vn Mihailovskoje) kultuurikeskuse rajamine on Lüüdi Seltsi, Küjärve lüüdide ja Karjala vabariigi kultuuriministeeriumi koostööprojekt ja osa arendatavast piirkonna rahvuskultuurikeskuste võrgustikust. Soome kultuurifond on toetanud rahaliselt keskuse ehitustöid. 

Keskus ehitati ümber vanast palkmajast, mis laiendati kahekorruseliseks Petroskoi ülikooli puitarhitektuuriinstituudi koostatud kava kohaselt. Alumisel korrusel on kontor, raamatukogu, meenekauplus-kohvik ning klubi-ja koosolekuruumid 15-le inimesele. Teisel korrusel on kuus voodikohta.

Ruumides võib anda lüüdikeelset haridust, korraldada kohtumisi ja üritusi, majutada teadlasi ja turiste. Keskuse valmimine on lüüdidele suursündmus, sest see annab lõpuks võimaluse teha pikaajalist ja süstemaatilist tööd lüüdi keele ja kultuuri säilitamiseks kohapeal. 

Keskuse avamisele on kutsutud meedia, ministeeriumide, valitsusväliste organisatsioonide ja ettevõtluse esindajad. Lüüdi seltsi hinnangul on soome ettevõtjate osalemine avamisel väga oluline, sest keskus vajab ka tulevikus toetust ja julgustust Soomest. 

Lüüdi keelt võib pidada karjala keele murdeks või omaette keeleks. Lüüdilasi on umbes kümme tuhat, neist kolm tuhat räägib lüüdi keelt emakeelena. Keelt räägitakse Petroskoi läheduses Äänisjärve ääres. Sõna lüüdi tuleneb vene sõnast ljudi (inimesed).

Lüüdi Selts pakub võimalust sõita keskuse avamisele Helsingist väikebussiga mõistliku raha eest. Väljumine on Helsingist laupäeval, 22. mail kell 07.00, tagasitulek esmaspäeval 24. mail kell 23.00. Info ja registreerimine: sparpola at gmail dot com

Lüüdi Selts