Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjala rahvuskongress peab vabariiki läbikukkunuks

18.05.2010

Anatoli GrigorjevEksperiment "Karjala vabariik" on läbi kukkunud, väidab Karjala Rahvuskongress regiooni 90. aastapäeva eel tehtud avalduses.

Kongressi esimehe Anatoli Grigorjevi (pildil) sõnul painab paljusid vabariigi elanikke küsimus, kas juubeldamiseks ikka on põhjust.

"Karjala vabariik on peaaegu ainuke Venemaa koosseisu kuuluv vabariik, kus põlisrahvas on riiklikust võimust eemaldatud. Karjalased omavad Karjalas niivõrd olematut esindatust, et nad ei mõjuta kuidagi vabariigi võimude otsuseid," ütles Grigorjev.

Põlisrahva õiguste rikkumiste seas nimetas kongressi esimees ka seda, et karjalased on jäetud ilma õigusest kasutada oma põliste territooriumide maad, metsi ja veekogusid, vabariigi põhilisi loodusressursse ja nendest saadavat tulu.

"Selline olukord diskrediteerib Karjala vabariiki kui rahvuslikku subjekti Venemaa koosseisus. Tahes-tahtmata tekib kahtlus, kas Ida-Karjala karjalased tegid 1920-ndal aastal õige valiku," kirjutatakse avalduses.

Grigorjevi meelest peavad vabariigi rahvuslikud organisatsioonid pöörduma rahvusküsimuste lahendamiseks Soome avalikkuse ja rahvusvaheliste õiguskaitseorganisatsioonide poole.

Finugor.ru: "Карельский конгресс" считает, что эксперимент по созданию национальной государственности карелов в России провалился