Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venemaal leiti iidne muromlaste matusekoht

28.05.2010

Vladimiri oblastis leidsid kohalikud elanikud igivana soomeugrilaste kalme, mis pärineb umbkaudu 9. sajandist, teatas kohalik telekanal.

Vladimiri muinasteadlaste hinnangul kuulub Melenkovski rajooni Urvanovo küla elanike leitud matusekoht väljasurnud soome-ugri rahvale muromlastele.

Vladimiri oblasti ajaloo ja kultuurimälestiste taastamise keskuse asejuhataja Larissa Galtšuki sõnul on hauast leitud pronksist käevõrud, kaelakeed, sõrmused ja ripatsid soomeugrilaste iidsetele kalmetele omased, sest toona oli sageli tavaks matta lahkunu koos kalli varaga.

Sama keskuse töötaja Daniil Kabajev selgitas, et esimesed uuringud sellel Okaa ja Kaama äärsel alal tegi tuntud muinasteadlane Spitsõn juba 1895. aastal. Ta avastas vaid kolm matust, kuid needki andsid rikkalikult ainest. 

Eelmise sajandi 70-ndatel aastatel püüti tagajärjetult määrata selle kalme asukohta ning arvati, et matusekoht on kadunud. Nüüd kavatsevad arheoloogid määratleda matusekoha piirid, et tulevikus kaitsta seda ala võimaliku majandustgevuse ja purustuste eest. Kõik leitud esemed võetakse arvele, taastatakse ja neid hakatakse teaduslikult uurima.

ТВ-6 Владимир: Выкапывали колодец, а наткнулись на археологический памятник

Maavald: Venemaal leiti haruldane muromlaste matusekoht