Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soomeugrilased otsivad oma ilmaimesid

04.08.2010

Komimaal tegutsev soome-ugri infokeskus Finugor.ru kuulutas välja seitsme soome-ugri maailmaime leidmise konkursi, mis peaks äratama laiemat huvi soome-ugri rahvaste, nende looduse ja kultuuri vastu.

Konkurss kulgeb kolmes etapis. Kuni septembri lõpuni teavitatakse inimesi aktsioonist ja koostatakse võimalike imede nimekiri. Oktoobris leiab aset ilmaimede valimine ning novembris-detsembris lõpphääletus. 10.-20. detsembrini teevad korraldajad kokkuvõtteid, nii et aasta lõpuks peaksid imed olema valitud.

Soome-ugri imed võivad olla neljas kategoorias: loodus, mälestusmärgid ja ehitised, kultuur ning peod-tähtpäevad. Imed peaksid kuuluma olemasolevatele soome-ugri ja samojeedi rahvastele, väljasurnud rahvastest jäänud pärandist koostatakse konkursiväline nimistu. 

Eesti Päevalehe ajakirjanik Rein Sikk palus soome-ugri huvilistel nimetada mõned võimalikud maailmaimed. Populaarseimad neist olid näiteks udmurtide pelmeenid, saami joig, setu leelo, eestlaste laulupidu, mari maausk ja soome jõuluvana.  

Juuresoleval pildil olevad mansi sambad, mis asuvad Komimaal Manpupuneri mäel, kuulutati kaks aastat tagasi üheks Venemaa seitsmest imest. Mansid ja komid peavad sambaid pühadeks ja on korraldanud nende juures palvusi.  

Imesid saab välja pakkuda infokeskuse aadressil www.finugor.ru. Korraldajad ootavad mingi asja või nähtuse lühikirjeldust, mida saaks vajadusel täiendada piltide või audiotega. Oma pakkumisi soome-ugri ilmaimede kohta saab esitada ka Fenno-Ugria Asutuse üldaadressile info at fennougria dot ee.

 
22.07.2010 Rein Sikk: Soomeugrilased valivad aasta lõpuks oma seitse maailmaimet (Eesti Päevaleht)

Finugor: 7 чудес финоугорского мира

08.11.2010: Konkursi lõppvoor on alanud, hääletada saab 7. detsembrini

13.11.2010: "Seitsme soome-ugri ilmailme" finaalis juhivad põhjarahvad

14.12.2010: Soome-ugri maailmaimed on selgunud