Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Laugasuu sadamaehitajad lubavad vadjalasi aidata

13.08.2010

Lauga lahes asuva Ust-Luga sadama laiendajad ei näe ehituses lähedalasuvatele vadja küladele ohtu ning lubavad vadjalasi isegi aidata, kirjutab veebileht Kogita!ru. 

Kompanija Ust-Luga nime kandev ettevõte kirjutas sel leheküljel avaldatud artiklile vadjalaste saatuse kohta vastuseks, et Jõgõperä (Krakolje) küla ei tehta maatasa, sellist plaani pole üheski ehitusdokumendis.

Ka kinnitas firma, et Luutsa (Luuditsa, Lužitsõ) küla alale ei tule tööstuspiirkonda, nagu see enne plaanis oli. Kompanija Ust-Luga lubas hoopiski aidata vadja kogukonda ja Jõgõperä kooli vadjalaste pärandi säilitamisel.

Kolmes Laugasuus asuvas vadja külas – Jõgõperäs, Luutsas ja Liivčyläs (Peski)– elab tänini umbes 30 vadjalast.

Esialgu oli sadama ja selle kõrvale rajatava linna ehitajatel küll plaanis vadjalaste "moraalselt vananenud ehitised lammutada", ent pärast seda, kui Vene keeleteadlased ja etnograafid pöördusid üle kahe aasta tagasi Venemaa võimude poole palvega kaitsta vadjalasi hävingu eest, lubas ehitusfirma vadjalaste majad Jõgõperässe alles jätta ning kogu linnaehituses vadja ja isuri rahvuslikku stiili säilitada.

Samas on aga kompanii Ust-Luga juhid öelnud, et lammutamisotsuseid võib teha veel töö käigus. Ka on nad väitnud, et kära vadjalaste külade ümber on tekkinud võimuvõitlusest ja vadjalaste staatuse pärast.

Pärast linnaehitusplaanide avalikustamist taotles Leningradi oblast vadjalaste tunnistamist Põhjala põliseks väikerahvaks ning 2008. aasta oktoobris nad selle staatuse ka said, mis annab neile põhimõtteliselt rohkem õigusi maa ja loodusvarade kasutamisel.

Финноугория: Водским деревням ничего не угрожает, уверяет строительная фирма

Cogita!ru: "Компания Усть-Луга" отреагировала на нашу публикацию о народе водь"