Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjala teatrijuht vallandati soomemeelsuse tõttu

24.08.2010

Petroskois asuva Karjala rahvusteatri juht Sergei Pronin vallandati tema soomemeelsuse tõttu ning teatrit asub taas juhtima Arvid Zeland (pildil), kirjutab Helsingin Sanomat.

Ametlikuks juhi väljavahetamise põhjuseks on pikka aega küpsenud konflikt kohaliku kultuuriministeeriumiga teatrimaja kasutamise pärast. Ametnikud otsustasid soomekeelseid lavastusi mängiva rahvusteatri hoonesse majutada ka venekeelse Loometöökoja nime kandnud trupi, millele anti kevadel vabariikliku draamateatri staatus.

Rahvusteater polnud ruumide jagamisega päri ning süüdistas ministeeriumi Venemaa ainsa soomekeelse teatri väheses toetamises. Ministeerium leidis omakorda, et teatris käib vähe külastajaid ja ka külalisetendusi ei anta piisavalt.

Alates 2004. aastast teatrit juhtinud Sergei Pronin on kindel, et vallandamise põhjuseks sai tema venevastasus. "Mind vallandati, sest ma ei taha teha majast vene draamateatrit", ütles ta Helsingin Sanomate teatel.  

Karjala rahvusteatris on töötanud mitmeid soome lavastajaid ja näitlejaid, kes on muu töö kõrvalt õpetanud teatrirahvale soome keelt. Aasta tagasi korraldati Petroskois suur soome teatrifestival, kus arutati ka piiriülest koostööd.

Konflikt ruumide jagamisega lõppes Karjala televisiooni andmeil nii, et rahvusteatrile jäeti teatrimaja kasutamisel mõningane eesõigus.

Uus teatridirektor ja pealavastaja Arvid Zeland juhtis rahvusteatrit ka aastatel 1997-2004. Ta on Peterburi Riikliku Teatriakadeemia näitejuhtimise kateedri asejuhataja ja vähemrahvuste esindajatest moodustatud näitlejakursuse juhendaja.

Helsingin Sanomat: Petroskoin Kansallisen teatterin johtaja sai potkut

СТОЛИЦА на Onego.ru: Театр возглавит старый новый директор

Вести - Карелия: Драму "подселят" в Национальный театр