Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Raietööd ohustavad ainulaadset Karjala küla

22.09.2010

Moskva metsafirma raietööd ohustavad unikaalse puitarhitektuuriga Kinnermäki küla Karjala vabariigis, kardavad karjala kultuuripärandi kaitsjad Soomes.

Küla taaselustajad kardavad, et kui ümbritsevad metsad maha raiutakse, saab Prääsä rajoonis (karj. Priäžän piiri, ven. Пряжинский район) asuva küla turismiväärtus kannatada.

1563. aastal esmamainitud küla on säilitanud tänini oma ajaloolise ilme ning selle taastamist on toetatud ka Soomest. Soomlased hakkasid Kinnermäki küla aktiivselt taaselustama kümme aastat tagasi, praeguseks on sellest kujunenud elujõuline karjala kultuurikeskus, mis lisaks muuseumiekspositisoonile pakub ka majutus- ja toitlustusvõimalusi.

Küla võeti juba aastaid tagasi kaitse alla Soome-Vene koostöö raames, kuid seda ei ole kunagi ametlikut kinnitatud. Siiamaani uskusid soomlased, et leping on jõus. Moskva metsafirma aga on saanud raieõigused seaduslikult kohaliku metsaministeeriumi käest.

Ühing Kinnermäen Ystävät (Kinnermäki sõbrad) ja nende Vene koostööpartner, Karjala kultuuripärandifond on võtnud ühendust Karjala valitsuse ja metsaministeeriumiga, et kaitselepet kinnitada.

Karjalan Sanomat