Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäevi peeti ka Venemaal, Soomes ja Ungaris

28.10.2010

Hõimupäevade tähistamine Venemaal on viimastel aastatel rohkem hoogu saanud, hõimupäevadele pühendatud üritusi korraldavad peaaegu kõik Venemaa soome-ugri rahvad.

Peakorraldajateks on ministeeriumid või ministeeriumide allasutused, kuid oluline roll on ka Sõktõvkaris tegutseval Venemaa soome-ugri kultuurikeskusel. Ungaris ja Soomes on hõimupäevad eelkõige seltside õlul.

Mari vabariigis avati hõimupäevade raames Jevsejevi-nimelises kunstimuuseumis liikuv maalinäitus "Soome-ugri triptühhon", seal esietendus ka tuntud mari dramaturgi Gennadi Gordejevi lavastus "Kui kõmab kõu…" Kohtumisel mari kirjanikega vahendati muljeid soome-ugri kirjanike kongressilt Oulus. Kultuuri- ja kunstikolledžis viidi kolmel õhtul läbi ürituste sari "Mari kas" (Mari õhtu), kus tutvustati soome-ugri rahvaste rahvamuusikat ja oli võimalik tantsida soome-ugri rahvaste tantse.

Komi vabariigis algasid hõimupäevad 14. oktoobril ja kestavad kuu lõpuni. Rahvusvahelises infokeskuses avati soome-ugri rahvaste raamatunäitus "Soome-ugri galerii. Kirjanduskroonika. Nimed", mis tutvustab viitkümmet tuntuimat soome-ugri kirjanikku. Kultuurikeskuses "Oktoober" näidati soome-ugri teemalisi filme.

Handi-Mansi autonoomses ringkonnas avati hõimupäevade puhul koguni neli näitust: Ungari keraamiku Svetlana Tóthi keraamikanäitus, soome-ugri rahvaste laste loomingu näitus, soome-ugri teemaline fotonäitus, aga ka Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste ekspeditsioonide arhiivi põhjal valminud fotonäitus "Ühist ja erinevusi". Soome valitsuse nõunik Frederik Forsbergi pidas loengu "Soome rahvusvähemused", toimus kohtumine XI fennougristikakongressil osalenutega, pressikonverents soome-ugri liikumise aktivistidega ja üliõpilasõhtu.

Tveris korraldasid hõimupäevi eelkõige sealsed soome-ugri rahvaid ühendavad organisatsioonid: tverikarjalaste kultuuriautonoomia, Soome rahvakultuuri keskus ja Eesti kogukond said juba teist aastat järjest hõimupäevade puhul kokku Tveri oblasti raamatukogus. Sedapuhku tutvustati rahvuslikke pille nagu soome kannel ja eesti torupill. Esinesid kohalikud ansamblid - tverikarjalaste Karjala Kask ja eestlaste Õunake.

Udmurdimaal viis kohalik rahvaste sõpruse maja Iževski linna koolides läbi ürituste sarja "Udmurdimaa soome-ugri rahvad". Sõpruse majas esines ja tutvustas soome-ugri tantse udmurdi rahvamuusikaansambel Ekton Korka. Udmurdi rahvusraamatukogu koduloo ja soome-ugri kirjanduse osakonnas oli avatud näitus "Soome-ugri maailm. Etnokultuuriline ajalugu ja kaasaeg".

Alates 2005. aastast tähistatakse hõimupäevi ka Moskvas, algselt paaripäevane programm on suure publikuhuvi tõttu laienenud nädalale. Moskva Soome-Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni korraldatud hõimupäevade põhisündmused olid kaupmees Nossovi villas. Toimus kaasaegse soome-ugri kirjanduse õhtu, kus lisaks kirjanikele kõnelesid Soome kultuuripoliitikast Soome diplomaadid M.- M. Salminen ja P. Taipale. 14. ja 28. oktoobril linastusid samas Aleksei Fedortšenko merjalastest kõnelev film "Tsiitsitajad" ja soomlase Aki Kaurismäki "Äärelinna tuled". 23. oktoobril viidi klubis "Marseille" läbi mari õhtu, kohal olid tuntuimad mari DJ-d ja folkrock-grupid.

Hõimupäevade läbiviimist toetab ka Moskva Ungari kultuurikeskus. Seekord toimus seal 13. oktoobril soome-ugri rahvaste kontsert ja avati tuntud komi kunstnike-etnofuturistide Juri Lissovski ja Pavel Mikuševi maalinäitus.

Soomes on oktoobrikuus hõimurahvastele pühendatud õhtu korraldanud tavaliselt Castréni selts Helsingis, kuid sel aastal seltsi juhataja sõnul seda teha ei jõutud. Senini maikuus toimunud soome-ugri festival Ugrijuhla Imatras korraldati seekord hõimupäevadele mõeldes just oktoobri kolmandal nädalalõpul.

Ungaris tähistati hõimupäevi Budapesti ülikooli (ELTE) soome-ugri keelte õppetooli, Reguly Seltsi ja Ungari Eesti Seltsi korraldusel piduliku õhtuga, kus vaadati Zoltán Szalkai filmi põhja-handi põhjapõdrakasvatajatest, handi keele olukorrast kõnelesid ida-handi ajakirjanik ja õpikute autor Ljudmila Kajukova ning handi keele ja kultuuri uurija Márta Csepregi. Hõimupeo lõpuks esitas õppetooli koor eesti keele lektori Reet Klettenbergi juhatusel eesti, setu ja karjala rahvalaule. Soome-ugri eriala üliõpilaste abiga peeti hõimupäeva ka ühes Székesfehérvári põhikoolis, kus õpilased tutvusid soome-ugri rahvaste esemelise kultuuriga ja valmistasid udmurdi, komi eesti ja soome toitusid.

Hõimupäevade traditsioon saab alguse 1928. aastast, mil seda tähistati Kalevala päevaga samal ajal. 1931. aastal Helsingis toimunud III Soome-Ugri Kultuurikongressi otsusega tähistatakse hõimupäevi igal aastal oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel Eestis, Soomes ja Ungaris. 2000. aastal Helsingis aset leidnud Soome-Ugri Rahvaste III Maailmakongress kuulutas oktoobrikuu kolmanda laupäeva hõimupäevaks.

Fenno-Ugria