Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri ilmaimede finaalis juhivad põhjarahvad

Konkursi "Seitse soome-ugri maailmaimet" finaalis juhivad väiksemate soome-ugri rahvaste poolt esitatud imed. Väiksemad rahvad esitasid  kõige enam maailmaimede kandidaate ja on väga aktiivsed ka hääletamisel. Nende imedele annavad hääli ka suuremad rahvad.

Kultuuri kategoorias juhib handi muinasjuttude ja folkloori kogumik, millele on antud enam kui 600 häält. Handid juhivad ka pidude ja tähtpäevade kategoorias, kus nende karupeied edestavad maride laulu- ja tööpidu.

Ehkki neenetsid ise ei ole väga agarad hääletama, on ka nende imed peaaegu kõikides kategooriates esiviisikus.  Kommenteerijaid paneb imestama asjaolu, et kuigi neenetsid ise on looduseusku rahvas, on neenetsite Nessi kirik on ehitiste ja mälestusmärkide kategoorias neljandal kohal.

Ka koltasaamid on mitmel pool esimeste seas, kultuuri kategoorias on eesotsas nende poolt esitatud naiste jalgpall. Kurioosne on see, et samas kategoorias on teisel kohal maride tšeremissi sõjad.

Kogu soome-ugri rahvaste maailmaimede finaali nimekiri on vägagi kirju. Näiteks looduse kategoorias juhib põhjapõder, kellele järgnevad erinevate rahvaste pühad järved ja mäed. Ainuke eestlaste poolt finaali pääsenud loodusime, Kaali meteoriidikaater, on kogunud kolm häält, põhjapõdra kasuks on hääli antud üle 600. Seega meil hästi ei lähe, kuid aega veel on.

Korraldajad tuletavad meelde, et soome-ugri maailmaime tiitli saavad seitse objekti igast kategooriast, mida kokku on neli: loodus, mälestusmärgid ja ehitised, kultuur ning peod ja tähtpäevad. Valituks osutuvad enim hääli saanud objektid. Kodulehel www.finugor.ru saab hääletada 7. detsembrini.

Fenno-Ugria Asutus