Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mari kirjakeel sai 235-aastaseks

21.12.2010

Hiljutisel mari kirjakeele päeval tähistasid marid 235 aasta möödumist esimese mari keele grammatikakogumiku ilmumisest, seda peetakse ühtlasi ka kirjakeele algustähiseks. 

10. detsembril peetav mari kirjakeele päev (marij tište ketše) on Mari vabariigi riiklik tähtpäev. Sel päeval 1775. aastal ilmus müügile Peterburi teaduste akadeemia poolt välja antud esimene mari keele grammatika, mille koostajaks oli Kaasani peapiiskop Venjamin Putsek-Grigorovitš. 

Grammatika sisaldas enam kui tuhat sõna erinevais mari dialektides, millest paljud on tänapäevaks hävinud või muutunud.  Grammatikal on olnud suur osa mari kirjakeele ja õigekirja arengus. Üksikuid luuletusi ja sõnu mari keeles oli ilmunud ka varem, samuti on marid juba iidsetest aegadest osanud edastada informatsiooni erilaadsete märkide (tamgade) abil.

1990ndatest aastatest alates on seda päeva tähistatud kui mari kirjakeele päeva.  See on ühtlasi riigivõimude poolt üks enim toetatumaid rahvuslikke tähtpäevi. Ka sel aastal korraldati kirjakeele päeva auks mitmeid suurüritusi.

10. detsembril toimus vabariigi nukuteatris suur kontsert, kus osalesid Marimaa parimad näitlejad ning avati raamatunäitus "Ilma piirideta raamatumaailm". Mari kirjastajatele lisaks osalesid seal ka Baškortostani ja Tatarstani kirjastajad. Autasustati konkursi "Marimaa aasta raamat" võitjaid.

Samal päeval tähistati mari kirjakeele päeva ka Mari Riikliku Ülikooli fennougristika instituudis, kus esines folklooriansambel Mari Mursum ja maride parimad estraadilauljad. Loeti luulet ja väljas oli kaasaegset mari raamatut ja mari keele õpetamise metoodikat tutvustav näitus. Mari kirjakeele sisulisi probleeme arutati rahvusmuuseumis, kus korraldati seminar teemal "Mari kirjakeel: ajalugu ja arengu perspektiivid Mari vabariigi haridussüsteemis".

Allikad: MariUver ja Rénhírek