Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Marimaa president muudab lippu ja vappi

19.01.2011

Mari Eli vabariigi heraldikanõukogu toetas president Leonid Markelovi ettepanekut vahetada välja regiooni lipp ja vapp, praeguse trikoloori asendab karu valgel taustal.

Nõukogu soostus põhimõtteliselt presidendi ettepanekuga, mille kohaselt oleks uue valget värvi vapi keskel seisev karu, kes hoiab paremas käes töö- ja loomeriistu ning vasakus kilpi. Vapi alumist osa kaunistaks mari ornament.  

Lipul paikneks ornament vasakul pool, keskmes ilutseks aga taas karu. Lipu värvivahetust õigustab asjaolu, et valge värv on juba ammustest aegadest olnud mari rahvussümboliks, kehastades puhtust, headust ja helgeid kavatsusi.

Nõukogu esimehe Aleksandr Kazimovi sõnul on Mari Eli vabariigi praegused sümbolid oma eesmärgi täitnud ja uus sümboolika peaks täielikult väljendama vabariigi arengu uue perioodi realiteete. "Viimase aja jooksul on ühiskonnaelus toimunud tohutud muudatused, mis peaksid väljenduma ka heraldikas," teatas ta.

Sümboolikas peaksid tema sõnul säilima ajaloolised ja rahvuslikud eripärad, vaimsus, traditsioonid ja kõikide piirkonnas elavate inimeste huvide ühtsus. "Lipp ja vapp peaksid tekitama inimestes uhkust oma vabariigi üle, mis astub kindlalt mööda dünaamilist majandusliku ja sotsiaalse arengu rada," märkis ta.

Heraldikanõukogu otsustas töötada lipu ja vapi kontseptsiooni kallal edasi, et viia see vastavusse heraldika- ja õigusnormidega. Nõukogu moodustas vabariigi juhtivatest kunstnikest töörühma, millele on antud ülesanne esitada nõukogule veebruari alguseks lipu ja vapi eskiisid.  

Markelov juhib Mari Eli vabariiki juba kümme aastat, mullu kiitis Venemaa president Dmitri Medvedev tema kandidatuuri heaks kolmandaks ametiajaks. Tema ametisoleku aastatel on Marimaal rahvusliikumisele kindel piir pandud. Mari keele õpetamise maht on vähenenud, samuti nagu ka mari kultuuri osa ühiskonnas. Vaba ajakirjandust piirkonnas uuringute järgi ei eksisteeri ja majanduslikult paikneb regioon kindlalt Venemaa viimaste hulgas. 


Управление общественных связей и информации Президента Республики Марий Эл: Геральдический совет поддержал инициативу президента