Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome ja Norra nurisevad Venemaa maamüügikeelu üle

21.01.2011

Soome peaminister Mari Kiviniemi nimetas keeldu müüa maad Venemaa piirialadel välismaalastele halvaks signaaliks, samal arvamusel on ka Norra välisministeeriumi riigisekretär Erik Lahnstein.

Kiviniemi ütles YLE teatel ajaleheintervjuus, et maamüügikeeld on Soome ja Euroopa Liidu jaoks halb signaal. Lahnstein sõnas NRKle, et see ei vasta heanaaberlikele suhetele.

Lahnstein näeb probleemi olukorras, kus venelased võivad Norras vabalt maad osta, kuid Norra kodanikud seda teisel pool piiri teha ei saa. Tema sõnul kavatseb välisministeerium selle küsimusega põhjalikumalt tegeleda. 

Ka Soome välisminister Alexander Stubb kavatseb Moskvalt selgitust nõuda. Tema Eesti ametivend Urmas Paet ütles aga pärast välisministeeriumi esindajate kohtumist Venemaa suursaadiku Juri Merzljakoviga Postimehelele, et korraldus ei tekita praegustele kinnisvaraomanikele mingeid probleeme. 

Venemaa president Dmitri Medvedev andis 9. jaanuaril välja korralduse, mille alusel ei saa välisriikide kodanikud omandada Venemaal maad teatud aladel. Lisaks piirialadele on selles nimekirjas loetletud ka piirist küllaltki kaugel asuvaid kohti, näiteks ei saa välismaalased maad soetada ka Murmanskis ja Arhangelskis. 

Venemaa Riigiduuma saadik Valentina Pivnenko kinnitas NRKle, et uus kord ei halvenda investeerimistingimusi, sest välismaistel investoritel on võimalik maad pikaajaliselt rentida. 


BarentsObserver: -A bad Russian signal

BarentsObserver: Недобрый знак

Postimees: Paet: Medvedevi korraldus Petseri kinnisvaraomanike õigusi ei halvenda