Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Perm pürgib Euroopa kultuuripealinnaks 2016

27.01.2011

Permi krai juhid käisid sel nädalal Eestis tutvumas Tallinn 2011 ürituste korraldusega, et kandideerida 2016. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

Venemaa Permi krai asepeaminister Boriss Milgram, kultuuriminister Nikolai Novitškov ja tuntud teatrikriitik Oleg Lajevski kohtusid Tallinnas kultuuriminister Laine Jänesega, kohtumisel osalesid ka Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa ja festivali Kuldne Mask Eestis direktor Svetlana Jantšek.

Permi delegatsioon tegi Eesti poolele ettepaneku osaleda teatrifestivalil "Lavastaja maailm", mis on järgmisel aastal kavas pühendada tervenisti Baltimaadele.

"Uurali eelmäestikus asuv miljonilinn Perm on muutumas Vene avangardkunsti Mekaks. Sinna suunduvad Moskvas tõrjutud ja marginaalseks muudetud festivalid, galeristid, räpparid," kirjutas Jaak Allik mullu oktoobris Sirbis.

Ta märkis, et kuberner Oleg Tširkunov alustas Permis 2008. aastal kultuurirevolutsiooni, kutsudes krai kultuuriministriks kohaliku draamateatri peanäitejuhi Boriss Milgrami, kelle abilisteks said tuntud Moskva poliittehnoloog ja galerist Marat Gelman ning festivali Kuldne Mask asutaja Eduard Bojakov.

Tänavu tõusis Permi krai kultuurieelarve 241 miljoni rubla ehk 8,5% võrra, millest kuus miljonit on suunatud spetsiaalselt projektile "Perm-Euroopa kultuuripealinn". Mullu septembris andis ettevõtmisele heakskiidu ka Venemaa peaminister Vladimir Putin ja lubas korraldada sellele diplomaatilist toetust.

Permi krais elab mitmeid soome-ugri rahvaid. Regiooni koosseisu kuulub Permikomi autonoomne oblast, kus on 59% rahvastikust permikomid. Lisaks komidele elab piirkonnas ka marisid ja udmurte.

Kultuuriministeerium: Kultuuriminister Laine Jänes kohtus Permi oblasti juhtidega

Jaak Allik: Kultuurirevolutsioon Permis (Sirp 08.10.2010)