Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäeva eelnõu läbis Riigikogus teise lugemise

MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
PRESSITEADE
15.02.2011


Riigikogus lõppes täna hõimupäeva riikliku tähtpäevana seadustava eelnõu teine lugemine, Mart Nuti lisatud parandusettepanekute kohaselt peaks hõimupäevast saama ka lipupäev.

Täna muutis Riigikogu eelnõu pealkirja, sest lipupäeva jaoks tuleb lisaks pühade ja tähtpäevade seadusele muuta Eesti lipu seadust. Põhiseaduskomisjoni ettepanekul suunati eelnõu kolmandale lugemisele, mis leiab aset juba sel neljapäeval, 17. veebruaril.

Koostöös Fenno-Ugria Asutusega valminud seadusemuudatuse algatasid Riigikogu liikmed Mart Nutt, Toivo Tootsen, Toomas Trapido, Maret Merisaar, Trivimi Velliste, Mart Jüssi, Peeter Tulviste, Urmas Klaas, Enn Eesmaa, Ivi Eenmaa, Marko Mihkelson ja Mari-Ann Kelam. Eelnõu vastuvõtmiseks on vajalik Riigikogu lihthäälteenamus.

Eelnõu sätestab oktoobrikuu kolmanda laupäeva hõimupäevana, et teadvustada eestlaste kuulumist soome-ugri rahvaste perre, väärtustada oma päritolu, emakeelt ja kultuuripärandit. Eelnõule lisatud seletuskirjas on öeldud, et hõimupäeva tähistamine riikliku tähtpäevana soodustab soome-ugri rahvaste ja riikide koostööd.

Riiklik hõimupäev oleks ühtlasi Eesti omanäolise keelelise ja kultuurilise identiteedi ja rahvusliku omakultuuri päev, ning samuti päev, mil mõelda teiste soome-ugri rahvaste peale, tutvustada nende keeli ja kultuure ning kõnelda hõimurahvaste päevakajalistest probleemidest.

Hõimupäeva hakati tähistama oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel vastavalt 1931. aastal Helsingis toimunud soome-ugri 4. kultuurikongressi otsusele. Samalaadne otsus on kirjas 2000. aastal Helsingis toimunud soome-ugri rahvaste 3. maailmakongressi resolutsioonis.

1930ndatel aastatel tähistati Eestis hõimupäeva sadade kontsertide, aktuste ja koosviibimistega koolimajades ja vallamajades. Teise maailmasõja algus ja Eesti okupeerimine katkestasid hõimupäeva traditsiooni, kuid see taastati 1988. aastal.

Alates 1990. aastast on hõimupäevast välja kasvanud nädalapikkune üle Eestimaa toimuv üritustesari, kuhu saabub külla soome-ugri rahvaste kultuuritegelasi, poliitikuid, teadlasi ja folklooriansambleid Venemaalt, Ungarist, Soomest ja mujaltki. Sügiseste hõimupäevade tähistamine on muutunud traditsiooniks ka Venemaa soome-ugri aladel.


Riigikogu istungi stenogramm

Istungipäeva kokkuvõte


Lisateave:
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
644 5119
info@fennougria.ee