Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Maria Filatova: Vepsa lapsed õppisid esivanemate keelt suvelaagrites

Vepsamaa eri kohtades peeti tänavu suvel kolm laste keelelaagrit. Kohalikud põngerjad veetsid laagris kaks nädalat, kuulasid-rääkisid vepsa keelt ning tutvusid vepsa kultuuri,  rahvakommete ja tavadega. Kolmandat aastat järjest toimunud laagri korraldas Karjala rahvuspoliitika ministeerium koos Vepsa kultuuriseltsiga, abi saadi ka riigi presidendi sihtrahastult.

Esimene keelelaager kogunes Vologda oblastis Kuja külas. Sellest võttis osa 25 seitsme kuni seitsmeteistkümne aasta vanust last. Kuja kooli õpetajad olid ise koostanud huvitavad õppekavad. Laager oli nagu uurimisreis – lapsed läksid iga päev väikesele õppematkale, kus nad omandasid uusi teadmisi ja oskusi. Nad kohtusid erinevate inimestega, õppisid tegema vepsa toite ja koguma ravimtaimi. Lapsed tutvusid ka oma kodukandi ajaloo ja vepsa rahvakommetega.

Iga laagris veedetud päev andis lastele uusi teadmisi ja tutvustas neile vepsa kultuuri imelist maailma. Laagri viimastel päevadel käisid lapsed Karjalas, kus nad külastasid põhjavepslasi ja pealinna Petroskoid. Karjala pealinnas toimuski teine keelelaager väikestele, kolme- kuni kuueaastastele lastele.

Lasteaiaõpetaja Olga Kokorina rääkis: “Väikeste lastega tegelemine võtab võhmale, aga sellegipoolest meeldib see töö mulle väga. See, et sa kuuled, kuidas lapsed midagi vepsa keeles ütlevad, teeb meele rõõmsaks, paneb südame laulma.” Olga Kokorina on töötanud lastega juba kaua ja oskab neile hästi keelt õpetada.

Laagris õppisid vepsa keelt sellisedki lapsed, kellel pole vepsa juuri. Väikesed armeenlased said vepsa keelest üllatavalt hõlpsasti aru. Kahe nädala jooksul õppisid nad selgeks hulga vepsa laule ja mänge.

Viimane keelelaager peeti Peterburi lähistel Vidla (Vinnitsõ) külas. Sinna tuli palju lapsi ka naaberküladest, kellest mitmedki olid olnud laagris juba eelmisel aastal. Õppekavagi oli koostatud eelmise aasta õpetust jätkavana. Paljudele hakkas vepsa keel laagris sedavõrd meeldima, et nad tahtsid seda ka edasi õppida.

Keelelaagritest said uusi kogemusi ka õpetajad. Olga Kokorina sõnutsi olid nad algul küllaltki suures kimbatuses, kuid said siis vepsa liikumise edendajate Zinaida Strogalsčikova ja Jelizaveta Haritonova nõuannete toel kenasti hakkama. Tuleva aasta laagriteks ollakse juba paremini valmistunud, mure on vaid rahastamise pärast.


Maria Filatova, vepsa ajakirjanik
Vepsa keelest tõlkis Sonja Laitinen