Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Sonja Laitinen, Madis Tuuder: Tudengikonverents Karjalas

Petroskois kogunes tänavu maikuu keskpaiku 25. rahvusvaheline soome-ugri üliõpilaskonverents IFUSCO, mis pidi tooma üle maailma kokku fennougristikatudengeid ning innustama soome-ugri noorteühendusi ja üliõpilasi tegema aktiivsemalt koostööd.

Konverentsile oli registreerunud ligi 150 üliõpilast. Eestist osales konverentsil 11 inimest, kellest enamuse moodustasid Eestis õppivad Venemaalt pärit soomeugrilased. Eestlasi oli delegatsioonis kaks.

Nagu tavaks, võtsid konverentsi avamisel sõna kohalikud võimuesindajad ning staažikamad fennougristid. Tehti videolülitus ka ühte Prääsä rajooni maakooli, kus lapsed oma karjala keele oskust demonstreerisid.

Järgnes traditsioonilise töö sektsioonides, kus emakeeles esinejaid oli kahjuks ülivähe. Avaüritus päädis võimsa peoga Äänisjärve kaldal asuvas diskoteegis, seal astus üles ka karjalakeelse popmuusika esinumber Santtu Karhu.

Programmi mahtus ka tavapärane väljasõit küladesse. Seekord viidi osalejad Aunuse rajooni Kurikanselkä (Bolšaja Selga) külla, kus püütakse välja arendada turistidele mõeldud rahvakultuurikeskust. Paraku olid küla põliselanikud üritusest kõrvale jäetud ja nendega peaaegu ei saanudki suhelda.

Järgmine IFUSCO toimub tuleva aasta maikuus endise Permikomi autonoomse ringkonna pealinnas Kudõmkaris.