Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari rahvuspüha Vanalinna Muusikamajas 18.03.

PRESSITEADE
MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
15.03.2011

Täna, 15. märtsil, tähistatakse Ungaris rahvuspüha –1848.-49. aasta revolutsiooni alguse aastapäeva. Sel puhul korraldab Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Ungari Seltsi, Eestimaa Ungarlaste Ühenduse ja Ungari Instituudiga reedel, 18. märtsil kell 18.00 Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn. 16c) ungari-teemalise hõimuõhtu.

Ungari rahvuspüha ja teiste tähtpäevade tähistamisest, ungarlaste kultuurist ja eluolust kõneleb Budapesti ülikooli eesti keele lektori Reet Klettenbergi raamat „Minu Ungari“, mida tutvustame koos kirjastusega Petrone Print. Raamatut saab osta soodushinnaga, müügil on ka teisi soome-ugri teemalisi väljaandeid.

Veel kuulame muljeid Eesti Kunstiakadeemia mullusuvisest ekspeditsioonist Slovakkiasse, kus elab rahvusvähemusena umbes pool miljonit ungarlast (kümnendik elanikkonnast). Soome-ugri ekspeditsioonide juht Kadri Viires räägib reisist slovakkia ungarlaste juurde ja näitab pilte.

Muusikalise poole eest hoolitseb Budapesti Püha Istváni basiilika orelikunstnik András Gábor Virág. Ta on lõpetanud Debreceni ülikooli konservatooriumi 2005. aastal organistina ja õppinud ka Budapesti Liszti-nimelises muusikaakadeemias kompositsiooni erialal. 2010. aastal pälvis ta maineka Annie Fischeri stipendiumi, mis on mõeldud silmapaistvatele noortele interpreetidele rahvusvahelise kontserttegevuse edendamiseks. Ka Tallinna kontsert saab teoks stipendiumi toel.

Õhtu lõpetab Ungari seltside koosviibimine. Sissepääs hõimuõhtule on tasuta, üritust toetavad Ungari Suursaatkond ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Ungarlastele esmakordselt vabaduse toonud rahvaülestõus algas 1848. aasta 15. märtsil Pestis Prantsusmaa ja Austria sündmuste mõjul. Selle üheks eestvedajaks oli luuletaja Sándor Petőfi. Sel päeval loeti Ungari Rahvusmuuseumi trepilt esmakordselt ette tema „Rahvuslaul“.

Samas toodi avalikkuse ette ka rahvusprogramm, milles nõuti sõnavabadust, oma parlamenti, valitsust, sõjaväge ja rahvuspanka, poliitvangide vabastamist ja Transilvaania ühendamist Ungariga. Keiser Ferdinand I (Ferenc V) pidi nõustuma valitsuse moodustamisega, mis kaotas aadli eesõigused ja kehtestas demokraatlikud vabadused.

Aprillis 1849 kuulutas parlament Habsburgid kukutatuks ja Ungari iseseisvaks. Ent juba augustis vallutas Ungari Austria liitlasena Vene armee. Ungari muudeti taas Austria provintsiks, sellega kaasnesid ulatuslikud poliitilised repressioonid.

Hõimuõhtu plakat

 

Lisainfo:
Kadi Raudalainen
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
tel 6445155, 6445119
www.fennougria.ee