Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjala nimi ei meeldi osale vabariigi ametnikest

29.03.2011

Karjala vabariigi rahvusprogrammi arutlusel ilmnes, et mitte kõik ametnikud pole rahul kohalikus põhiseaduses sätestatud soomepärase nime "Karjala" kasutamisega, teatas Finugor. 

Karjala vabariigis on alanud uue põlisrahvuste toetuseks mõeldud sihtprogrammi väljatöötamine, mis on tööpealkirjaks saanud "Karjala – meie kodu". Vabariigi nimi pole sealjuures kirjutatud mitte venepäraselt "Karelia" kujul, vaid samuti kui läänemeresoome keeltes.  

Programmi arutluse käigus on aga esinenud väiteid, et nimi "Karjala" on karjalastele võõrapärane. Pealegi on see Soomes kasutusel piiritaguse piirkonna nimena ja lisaks veel õllesordi nimetusena.
 
Samas kinnitas vabariigi rahvusühendustega sidet pidav konsultatiivnõukogu nii programmi nime kui ka kontseptsiooni. Vepslaste ja karjalaste esindajad tegid samas küll ettepaneku luua karjala, vepsa ja soome keele toetuseks eraldi programm.

Järgmiseks neljaks aastaks on Karjala vabariigis kavas vastu võtta samasugune sihtprogramm nagu on tänavu lõppev programm "Karjala – kooskõla ala 2007-2011", mis on mõeldud rahvus- ja ususuhete tasakaalustamiseks. Programm võeti kasutusele pärast 2006. aastal Kondopogas toimunud massirahutusi venelaste ja kaukaaslaste vahel, kuid osa sellest on suunatud ka kohalikele põlisrahvustele. 

Finugor: Не все в Карелии хотят признавать конституционное название республики