Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ižmas hädamaandunud lennuk tõusis õhku

30.03.2011

Komimaalt Ižma lennuväljalt tõusis eelmisel reedel õhku seal mullu septembris üliõnneliku hädamaandumise sooritanud reisilennuk Tu-154, lennuk lendas Uhta kaudu Samarasse. 

Kaks kogenud katselendurit ja üks parda-
mehaanik suutsid vahepeal remondi läbinud lennuki ülilühikeselt rajalt osavalt õhku tõsta.

Lennuk oli tehtud võimalikult kergeks ja kütust oli sinna tangitud vaid nii palju, et sealsamas Komimaal asuvasse Uhta linna jõuda. 

Ižma väikese lennuvälja maandumisrada on vaid 1325 meetrit pikk, selline lennuk vajanuks aga vähemalt 2200 meetri pikkust rada.

Kui lennuk septembris ižmakomide juures hädamaandus, sõitis see vaid rajalt otsaga metsa, muud õnnetust ei juhtunud ning 72 reisijat ja meeskond pääsesid vigastusteta. Meedia kirjutas tookord juhtunust kui tõelisest imest.

Jakuutiast Moskvasse suundunud lennukil oli kümne kilomeetri kõrgusel üles öelnud kogu elektrisüsteem, katkenud side ja navigatsioon ning kütus ei jõudnud enam paakidest mootorisse. Lendurid olid otsinud visuaalselt sobivat maandumiskohta ja mõõtnud veeklaasi järgi maandumisnurka.

Ižma lennuväljale polnud 20 aastat ühtki helikopterist suuremat õhusõidukit maandunud, kuid kohalikud elanikud olid imedega harjunud. "Eelmisel aastal kukkus meie juurde meteoriit, tänavu siis lennuk. Järgmisel aastal kukuvad vast kosmonaudid maha, sest Plessetski kosmodroom on siin lähedal ja kõik need aparaadid lendavad üle meie," rääkis üks ižmalane toona telekanalile Vesti.

Youtube/KP.ru: Lennuki õhkutõusmise video

BarentsObserver: Экстраординарный взлёт


Вести.: Инцидент с Ту-154: чудесное спасение

ИТАР-ТАСС: Аварийная посадка самолета Ту-154М в Республике Коми