Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Handi etnograaf on omakeelsete algkoolide poolt

01.04.2011

Venemaa väikerahvaste keeled päästab hääbumisest ainult omakeelne kooliharidus, leiab handi etnograaf ja kirjanik Timofei Moldanov.

Moldanov rääkis intervjuus portaalile Finugor, et praegu Handi-Mansimaal rakendatavad keelekaitsemeetodid pole kuigi tõhusad. 

"Väga palju eelarvevahendeid kulutatakse metoodilistele juhenditele folkloori, kultuuri ja keele osas. Kuid mitte ükski hant ega mans pole oma emakeelt rääkima hakanud nende juhendite põhjal," möönis ta. 

Samas aga on kaugemates piirkondades elavad inimesed säilitanud elava keelekeskkonna, mille toetamiseks pole võimud midagi teinud, selgitas Obiugri rahvaste rakendusteaduste instituudi teadustöötaja. 

Moldanovi meelest oleks väljapääs emakeelses koolihariduses hantidele ja mansidele. "Tuleks luua väikekoolid, kus oleks loomulik keelekeskkond ja kus kõik õpetajad ja koolitöötajad räägiksid selles keeles. Algharidus peaks olema üldse emakeeles ja vene keelt tuleks õppida selle läbi, mitte aga vastupidi," selgitas ta.    

Handi ja mansi keele päästavad ainult kardinaalsed meetmed, rõhutas teadlane. 

Emakeelsete algkoolide ideed on toetanud ka komid. Uuest aastast hakkab Komimaal tööle 12 keelepesa-tüüpi lasteaeda, kus kogu õpetus käib komi keeles. Praegu tegutseb kaks sellist lasteaeda soomlaste eestvedamisel Karjalas.  

Finugor: Эксперт: «Спасти языки малых народов России может только превращение школ в «языковые гнезда»