Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjalasoomlased kurdavad üha halvenevat olukorda

07.04.2011

Karjala vabariigi rahvusliikumise esindajad saatsid regiooni juhile pöördumise, milles nad kurtsid karjalasoomlaste olukorra halvenemise üle.

Kirja autorite sõnul on kohalikud soomlased välja jäetud erilist tähelepanu vajavate rahvuste nimekirjast ning ka vabariigi lähima nelja aasta arenguplaanist.

"Karjala rahvuspoliitika komitees töötavad inimesed, kes tunnevad halvasti rahvuspoliitikat ja rahvustevahelisi suhteid reglementeerivaid seadusi ja õigusakte. Komitee töötajate hulka pole peaaegu enam jäänudki etnilisi karjalasi ja soomlasi. Ning kõik see toimub Karjala vabariigis!" pahandavad rahvusliikumise esindajad oma kirjas.

Pöördumises on ära toodud soomlaste ahistamise näidetena soome näitlejate arvu vähendamine Karjala rahvusteatris ning soomekeelsete uudiste kadumine raadioprogrammist, mida ei juhtunud isegi viimase ilmasõja ajal.

Kirjale alla kirjutanud märgivad, et Venemaa peaminister Vladimir Putin avaldas hiljutisel kohtumisel Soome presidendi Tarja Haloneniga lootust, et Peterburi koolides hakatakse rohkem soome keelt õppima. "Ning samal ajal ei suudeta endistel Soome aladel Sortavalas ja Lahdenpohjas korraldada soome keele õpet koolides," on pöördumises öeldud.

Samas on märgitud, et Ida-Soomes on suur huvi vene keele õppimise vastu ning Soome välisminister Alexander Stubb pakkus Karjala vabariigile oma äsjasel visiidil abi soome keele õpetamisel. "Tuleb välja, et Karjala poliitiline strateegia on nähtavas vastuolus vabariigi reaalse eluga," nendib kiri.

Kirjale kirjutasid teiste seas alla näitlejad Pjotr Mikišev ja Vieno Kettunen, Ingerisoomlaste Liidu esimees Vadim Bjurkland ja ajakirja Carelia peatoimetaja Robert Kolomainen.