Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ersa keele päeva hõimuõhtu 13.04. Vanalinna Muusikamajas

PRESSITEADE
MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
11.04.2011

Hõimuõhtute sarja raames tähistab Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti-Mordva Kultuuriseltsi ja Ersa Kultuuriühinguga Sjatko kolmapäeval, 13. aprillil kell 19.00 Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn 16c) ersa keele päeva.

Hõimuõhtul esinevad mõlema Tallinnas tegutseva ersa seltsi folklooriansamblid. Õhtu algab ersa rituaalse palvusega. Sjatko ühingu esimees Natalia Abrossimova räägib lähemalt ersa suvisest palvepühast ja näitab slaide, Eesti-Mordva Kultuuriseltsi esimees Natalia Ermakov loeb ersa luulet. Õhtu lõpul saab maitsta ersamordvalaste rahvuslikke pliine.

Hõimuõhtut toetavad Hõimurahvaste Programm ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet. Sissepääs on tasuta, kõik huvilised on oodatud.

Soome-ugri keelte volga rühma kuuluvad ersa ja mokša keel on Kesk-Venemaal asuvas Mordva vabariigis vene keele kõrval ametlikud riigikeeled, kuid tegelikult pole neil avalikus elus ega hariduses erilist kaalu.

Ersasid ja mokšasid loetakse üheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvusteks pidanud. Mordvalasi on kokku üle 800 tuhande ja nad on üks tänapäeva suurimatest soome-ugri rahvustest, kuid hajutatud asualade tõttu on nende assimilatsioon venelaste sekka kiire.

Ersa keele väärtustamiseks tähistatakse alates 1993. aastast ersa keele päeva rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894-1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Rjabov arreteeriti 1937. aastal süüdistatuna spioneerimises Eesti ja Soome kasuks ning lasti hiljem maha.

Eestis tähistatakse ersa keele päeva juba 14. korda. Eestis elab ligi tuhat mordvalast, kellest suurem osa on ersad. Tallinnas tegutseb Eesti-Mordva Kultuuriselts ja Ersa Kultuuriühing Sjatko ning Tartus Eesti Ersa-Mokša Sõprade Selts.

Ürituse plakat

Lisateave:
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutus
644 5119
info@fennougria.ee