Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

György Pál Gadó film "Aliszka" Ungari Instituudis 21.04.

Ungari Instituudis (Piiskopi 2) näidatakse 21. aprillil kell 15.00 György Pál Gadó filmi "Aliszka" (2009).

Külas on režissöör György Pál Gadó, temaga vestleb ja juttu tõlgib Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolis õppiv noor ungarlannast režissöör Edina Csüllög.

Film "Aliszka" pälvis Ungari-Rumeenia dokumentaalfilmide festivalil Csíkszereda linna eriauhinna.

Režissöör György Pál Gadó on hariduselt metsainsener ja keskkonnakaitsespetsialist. Ta on töötanud 20 aastat keskkonnakaitseorganisatsioonides ning on pannud aluse puuistutamiskampaaniale. Gadó on filminud Karpaatide basseinis, Doonau deltas ja Siberis, toimetanud keskkonnakaitsealast telesarja ning tegelenud tagasi Ungarisse elama tulnud huntide kaitsega.

Aliszka on tegelikult Olesja Sopotšina, kes sündis 1988. aastal Lääne-Siberis handi põhjapõdrakasvatajate perekonnas. Võõrad sattusid sinna ainult erandjuhtumitel. 1991. aastal lagunes Nõukogude Liit, nõrgenesid sissesõidureeglid, ning ungari ja soome keelesugulased külastasid seda piirkonda üha rohkem. Mõned ungarlastest uurijad hakkasid Olesjat ungaripäraselt Aliszkaks kutsuma, kohale saabunud võttegrupp filmis toona perekonda esimest korda.

Kümme aastat hiljem alustas Aliszka handi keele ja kultuuri õpinguid Hantõ-Mansiiski ülikoolis, aasta pärast lõpetamist sai ta stipendiumi Budapesti Balassi Instituuti, kus tutvus ungari keele ja lääneliku eluviisiga. Võttegrupp saatis Aliszkat kojunaasmisel, et näha, kuidas on aastate jooksul muutunud mujal elanud hantide traditsiooniline elu.

Ungari Instituut
Piiskopi 2, Tallinn
unginst@unginst.org.ee
+372 6440 817