Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ponkala Fond tunnustas hõimutegevuse eest Jaak Prozest

27.04.2011

Hõimurahvaste kultuure toetav Soome fond tunnustas tänavuse aastapreemiaga Fenno-Ugria töötajat Jaak Prozest ja muusemiintendanti Ildikó Lehtineni Helsingist.

E.W. Ponkala fond hindas Prozese (pildil) aktiivset tegevust sidemete loomisel eestlaste ja soome-ugri rahvaste vahel ning väiksemate hõimurahvaste kultuuri säilitamise nimel. Äramärkimist leidis, et Prozes osaleb mitmete soome-ugri kultuuriseltside tegevuses ja esineb pidevalt hõimurahvaste teemadel ka meedias.

Filosoofiadoktori kraadiga Ildikó Lehtinen on Helsingi Kultuuride Muuseumi intendandina korraldanud arvukalt etnograafia-alaseid näituseid. Teadlasena on tema teeneks eelkõige välitööreisid Volga-äärsete soome-ugri rahvaste juurde. Tema peamiseks uurimisvaldkonnaks on naiste rahvakultuur ehetest kuni rõivasteni.

Soome rahvakooliõpetaja ja äritegelane Erkki Wilho Ponkala (1862-1943) asutas fondi 1924. aastal toetamaks hõimurahvaste kultuure ja kultuurisidemeid. Fondi nõukogu esimees on Juhani Salokannel.

Varem on Ponkala fond tunnustanud Lennart Meri, Viivi Luige, Debora Vaarandi, Märt Väljataga, Tõnu Õnnepalu, Linda Viidingu, Piret Saluri, Jan Kausi ja Joel Sanga tegevust hõimurahvaste kultuurisildade ehitamisel, elutööpreemia on pälvinud Ellen Niit. Ungarlastest on saanud preemia näiteks Béla Jávorszky ja István Nyirkos.

Allikas: Ponkalan Säätiön Tiedote, 27.04.2011