Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Venemaale tulevad ingerisoomlaste asemel uussoomlased

28.04.2011

Venemaal kasvab seal elavate Soome kodanike arv, Soome suundunud ingerisoomlaste asemele on tulnud nii-öelda uussoomlased, kirjutab Finugor.

Soome peakonsul Peterburis Olli Perheentupa ütles soome-ugri portaalile, et ainuüksi Peterburis elab alaliselt neli tuhat Soome kodanikku. "Nad tegelevad äriga, õpivad ja õpetavad, osalevad erinevates projektides," selgitas konsul.

Perheentupa kinnitusel on Soome naasnud umbes 25 tuhat ingerisoomlast, kes moodustavad omakorda poole kõigist venekeelsetest immigrantidest Soomes. "Kahjuks ainult vähesed neist räägivad soome keelt," nentis peakonsul.

Tema sõnul oli ingerisoomlaste territoorium Peterburi ümbruses sada aastat tagasi kaunis suur, kuid nüüd on neid suhteliselt vähe Venemaale alles jäänud, samuti on soomlased lahkunud naabruses asuvast Karjala vabariigist. "Vene ingerisoomlased on kaotamas oma keelt ja kultuuri, ja see on väga kahetsusväärne," ütles Perheentupa.

Tänavu jaanuaris allkirjastas Soome president Tarja Halonen seaduse, millega tühistatakse ingerisoomlaste ajaloolisele kodumaale tagasipöördumise õigus. Taotlusi saab esitada vaid kuni 11. juulini, pärast seda saavad soome päritolu inimesed Soome kolida üldistel alustel.

Finugor: “New” Finns Are Taking the Place of the Ingrian Finns in Russia