Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ilmub Hõimukalender 2012–2013

MTÜ FENNO-UGRIA ASUTUS
PRESSITEADE
26.10.2011

Valmimas on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse järjekordne hõimukalender, mis tutvustab Lennart Meri filmiretki soome-ugri rahvaste juurde aastatel 1969–1988. Eesti filmi juubeliaastale pühendatud kalendri esitlus toimub reedel, 28. oktoobril kell 16 kino Artis fuajeekohvikus Solarise keskuses.

Kalendri pildivalik põhineb Lennart Meri filmide „Veelinnurahvas“, „Linnutee tuuled“, „Šamaan“, „Kaleva hääled“ ja „Toorumi pojad“ ettevalmistavate ja põhiekspeditsioonide materjalil, mille alusel on 2010. aastal valminud ka Jaak Lõhmuse dokumentaalfilm „Tantsud Linnuteele. Lennart Meri filmirännakud“. Lisaks on kalendris kastutatud pilte Meri eraarhiivist ning näitusest „Hõimude hällimail“ (1976 Kiek in de Kökis).

Rikkaliku unikaalse pildimaterjali ja Enn Säde kirjutatud haaravate tekstide kaudu vahendab kalender ekspeditsioonide jäädvustusi soome-ugri rahvaste kultuurist ja eluolust ning meenutab nende etnograafiliste filmide tegemise argipäevi. Kalendri tähtpäevavalik annab ülevaate soome-ugri rahvaste kalendripühadest ja rahvuslikest tähtpäevadest.

Kalendri koostas Lennart Меri filmide filmide helirežissöör ning filmi „Toorumi pojad“ kaasrežissöör Enn Säde, kujundas Peeter Laurits, toimetas Eha Viluoja. Konsultantidena andsid nõu Jaak Lõhmus, Mart Meri ja Tõnu Seilenthal. Tekstid tõlkis inglise keelde Adam Cullen. Kalendris kasutatud fotode autoriteks on Lennart Meri, Aado Lintrop, Rein Maran, Mart Meri, Heno Sarv, Tõnu Seilenthal, Enn Putnik, Raivo Tiikmaa, Arvi Kalk, Reet Sokmann, Enn Säde jt.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi, rahvakultuuri ja keskkonda tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. Senini on kalendrit koostatud peamiselt Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri ekspeditsioonide materjalide põhjal, sedapuhku aga on koostööpartneriks Eesti Film 100.

Kalendri väljaandmist toetasid Hõimurahvaste Programm, Kultuurkapital ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutus.

Hõimukalender tuleb müügile raamatukauplustesse Ateena, Apollo ja Rahva Raamat ning mitmetesse muuseumipoodidesse. Suuremad tellimused saab esitada ka aadressil info@fennougria.ee.

Lisainfo:
Kadi Raudalainen
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
www.fennougria.ee
6445155