Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ilmus Hõimukalender 2012–2013

25.10.2011

Ilmunud on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse järjekordne hõimukalender, mis tutvustab Lennart Meri filmiretki soome-ugri rahvaste juurde aastatel 1969–1988.

Kalendri pildivalik põhineb Lennart Meri filmide "Veelinnurahvas", "Linnutee tuuled", "Šamaan", "Kaleva hääled" ja "Toorumi pojad" ettevalmistavate ja põhiekspeditsioonide materjalil, mille alusel on 2010. aastal valminud ka Jaak Lõhmuse dokumentaalfilm "Lennart Meri filmirännakud".

Lisaks on kalendris kastutatud pilte Meri eraarhiivist, fotosid filmide "Tantsud linnuteele" ja "Toorumi pojad" valmimisest ning näitusest "Hõimude hällimail" (1976 Kiek in de Kökis).

Rikkaliku unikaalse pildimaterjali ja filmide helirežissööri Enn Säde kirjutatud haaravate tekstide kaudu vahendab kalender ekspeditsioonide jäädvustusi soome-ugri rahvaste kultuurist ja eluolust ning meenutab nende etnograafiliste filmide tegemise argipäevi. Kalendri tähtpäevavalik annab ülevaate soome-ugri rahvaste kalendripühadest ja rahvuslikest tähtpäevadest.

Kalendri koostas Enn Säde, kujundas Peeter Laurits, toimetas Eha Viluoja. Konsultantidena andsid nõu Jaak Lõhmus ja Mart Meri. Tekstid tõlkis inglise keelde Adam Cullen. Kalendris kasutatud fotode autoriteks on Lennart Meri, Aado Lintrop, Rein Maran, Mart Meri, Heno Sarv, Tõnu Seilenthal, Enn Putnik, Raivo Tiikmaa, Arvi Kalk, Reet Sokmann, Enn Säde jt.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi, rahvakultuuri ja keskkonda tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. Senini on kalendrit koostatud peamiselt Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri ekspeditsioonide materjalide põhjal, sedapuhku aga on koostööpartneriks Eesti Film 100.

Kalendri väljaandmist toetasid Hõimurahvaste Programm, Kultuurkapital ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutus.

Hõimukalender saabub müügile raamatukauplustesse Ateena, Apollo ja Rahva Raamat ning mitmetesse muuseumipoodidesse. Suuremad tellimused saab esitada aadressil info(at)fennougria.ee.