Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Maailmakongressil oli esindatud ersa lipp

06.09.2012

Ungaris Siofokis toimuval soome-ugri 6. maailmakongressil eestlaste rahvuslippu lehvimas ei olnud, küll aga olid oma lipuga kohale tulnud kongressist eemale jäetud ersad.

Vene agentuur Regnum teatas ERRile viidates, et kongress algas skandaaliga, sest teiste soome-ugri lippude seas polnud lehvimas Eesti lippu. Väidetavalt ei suutnud Ungari korraldajad kõiki rahvuslippe leida ning eemaldasid ürituse toimumispaiga hotelli Azur juurest peagi ka ülejäänud lipud.

Kongressi teisel päeval saabusid kohale aga ersa rahvusliikumise liikmed, kelle koostatud delegaatide nimekirja olid Mordva võimud ignoreerinud, saates kohale ühtse vabariigi delegatsiooni, kuhu kuuluvad enamjaolt tähtsad ametnikud. Näiteks on kongressil Saranski linnapea, üks minister ja hulk teenelisi kultuuritegelasi. 

Vaikse protestiga esinenud ersad olid aga pärit väljaspoolt Mordva vabariiki ning toonitasid nii rahvusvabariigis kui ka väljaspool seda elavate ersade ühtsust.

Peterburis elav Ersa Kongressi juht Erjuž Vežai (Boriss Jerjušov) ja Ukrainas töötav ajakirjanik Boljajen Sõres (Aleksandr Bolkin) hoidsid kongressihoone fuajees rahulikult ersa rahvuslippu ning andsid ajakirjanikele intervjuusid, kuidas Mordvamaal ersa ja mokša keelte erisust ignoreeritakse ning eelistatakse rahva valitud delegaatidele võimuesindajaid.

Valge-puna-musta ersa rahvuslipu lehvitamine on jäänud ainuüksi ersa rahvuslaste pärusmaaks, Mordva vabariigis tunnustatakse vaid puna-valge-sinist ornamendiga vabariigi lippu.Kõrvalejäetud ersade tunnustamata lipp äratas kongressil ajakirjanike
tähelepanu. Foto: Fenno-Ugria Asutus