Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Raid: Siófokis oli munadeta maailmakongress

10.09.2012 

Eesti venekeelsed väljaanded tsiteerivad Riigikogu soome-ugri toetusrühma esimehe Juku-Kalle Raidi intervjuud portaalile Finugor, kus ta nimetab Siófoki soome-ugri maailmakongressi munadeta kongressiks.

"Tegelikkuses toimus Siófokis mitte-soome-ugri kongress – munadeta kongress," avaldas Raid rahulolematust ürituse poliitilise tasemega.

Tema sõnul räägiti isegi neli aastat tagasi Hantõ-Mansiiskis rohkem tegelikest probleemidest ja oli protestegi kuulda. "See ei ole soome-ugri kongress, kui räägitakse ainult Putinist ja sellest, kui hästi kõik on."

"Mari delegatsiooni juht rääkis näiteks, et Marimaal on kõik väga hästi, aga millegipärast trükitakse kõik marikeelsed raamatud Eestis," nentis Raid.

Valeri Markovi tagasivalimise kohta konsultatiivkomitee esimeheks arvas Raid, et see pole demokraatia, kui üks inimene on 20 aastat organisatsiooni juht. "See on demokraatia mängimine."

Riigikogu liige lubas intervjuus, et juba järgmisel kongressil 2016. aastal Lahtis räägitakse soome-ugri ja samojeedi rahvaste tegelikust olukorrast avatumalt, veelgi enam tasub aga loota järgmiselt Eestis peetavalt kongressilt.

Raid tegi Siófokis Eesti delegaatidele ettepaneku, et 2020. aasta soome-ugri rahvaste maailmakongressi võiks korraldada Viljandis, kus eestlastest elanikkond on suures enamuses. Eestikeelne keskkond annaks tema arvates ka teistele soome-ugri rahvastele eeskuju oma keelt rohkem hoida ja rääkida.

Finugor: Глава финно-угорской группы в парламенте Эстонии: В Шиофоке прошел конгресс «без яиц»

ERR: Юку-Калле Райд подверг критике конгресс финно-угорских народов в Венгрии

Postimees: Юку-Калле Райд раскритиковал конгресс финно-угорских народов: «Конгресс "без яиц"»