Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Pomoori aktivist mõisteti süüdi venelaste solvamises

06.03.201

Pomoori liikumise aktivist Ivan Mossejev mõisteti Arhangelski kohtus süüdi inimväärikuse alandamises rahvuslikul pinnal, eelnevalt süüdistati teda aga koguni riigireetmises Norra kasuks.

Kuigi esialgu ähvardas meest 12–20 aasta pikkune vabadusekaotus, määras kohus Mossejevile vaid saja tuhande rubla suuruse rahatrahvi.

Mullu juunis Mossejevi vastu algatatud kriminaalasjas seisis, et Mossejev taotles välismaiste struktuuride abiga pomooride tunnistamist Põhjala väikesearvuliseks põlisrahvaks ja nende asuala võtmist rahvusvahelise õiguse jurisdiktsiooni, mis võib rikkuda Venemaa territoriaalset terviklikkust.

Rahvustevahelise vaenu õhutamiseks pidas FSB ühes veebiportaalis ilmunud Mossejevi artiklit, millele keegi kirjutas kommentaariks, et kaks tuhat pomoori on vähemalt inimesed, miljon kakssada tuhat Arhangelski oblastis elavat venelast aga kariloomad.

Kohus leidis, et kommentaar oli pärit Mossejevi enda arvutist ega võtnud kuulda advokaatide väiteid, et kariloomad ei käinud kommentaaris venelaste kohta.

Mossejev on Arhangelski rahvuste kogu asutajaliige ja aktiivne pomoori liikumise esindaja. Ta peab pomoore peamiselt soome-ugri rahvaks, kuigi üldjuhul arvatakse, et pomoorid on keskajal Valge mere ümbruse asustanud vanade venelaste järeltulijad, kes on segunenud karjalaste, saamide ja komidega.

Riigireetmise süüdistuse aluseks oli see, et Mossejev tegi tihedat koostööd Põhja-Norras asuva Vardø linnaga, soovides taastada piirkonna traditsioonilist kaubavahetust, mis katkes nõukogude võimu tekkel.

Ajalooliste ja kultuuriliste sidemete arendamine osutus aga ohtlikuks, kui Venemaa Riigiduuma võttis mullu novembris vastu uue riigireetmise seaduse, mis võimaldab karistada sisuliselt igasuguse koostöö eest välisriikidega isegi rahvusvahelisi organisatsioone.

Двина-Информ: Ивану Мосееву вынесли приговор