Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari parlament hääletas hõimupäeva tähistamise poolt

09.04.2013

ParlamentUngari parlament hääletas eile selle poolt, et liituda Eesti initsiatiiviga tähistada oktoobrikuus hõimupäeva, teatab ungarlane Sándor Zsolt.

Zsolt kirjutab soome-ugri rahvusvahelise noorteühenduse MAFUN lehel Facebookis, et parlamendis toimus esmaspäeval hõimupäeva tähistamist sätestava otsuse hääletus. 

314 Ungari rahvasaadikut hääletas hõimupäeva tähistamise poolt, 6 vastu ja 17 jäi erapooletuks.

Eesti Riigikogu 2011. aasta veebruari otsusega tähistatakse Eestis oktoobrikuu kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana, mis eeldab ka riigilipu heiskamist. 

Riigikogu soome-ugri toetusrühm saatis esimesel riiklikul hõimupäeval ettepaneku ka Ungari ja Soome parlamentidele palvega ühineda initsiatiiviga ja tähistada hõimurahvaid väärtustavat päeva.

Riigikogu leidis, et hõimupäeva tähistamine riikliku tähtpäevana soodustab kõigi soome-ugri rahvaste ja riikide koostööd. Lisaks võib see aidata mõjutada Venemaad nii kesk- kui regionaaltasandil soome-ugri põlisrahvastesse tõsisemalt suhtuma.

Hõimupäeva hakati tähistama oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel vastavalt 1931. aastal Helsingis toimunud soome-ugri 4. kultuurikongressi otsusele. Samalaadne otsus on kirjas 2000. aastal Helsingis toimunud soome-ugri rahvaste 3. maailmakongressi resolutsioonis.