Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Leningradi oblastisse tuleb vepsa kloostrimuuseum

06.05.2013

Leningradi oblasti kuberner nõustus Tihvini piiskopkonna peapiiskopi Mstislavi ettepanekuga luua Sviri Aleksandri kloostrisse vepsa kultuuri muuseum.

Kuberner Aleksandr Drozdenko lubas Lodeinoje Pole ja Aunuse (Olonetsi) linnade lähedal asuvasse kloostrisse rajatava muuseumi rajamist ka oblasti poolt rahaliselt toetada.

Püha kolmainsuse Sviri Aleksandri õigeusu meestekloostri asutas
16. sajandi lõpul inimtühja metsarikkasse piirkonda vepsa pühak Sviri Aleksander. Kloostri ümbruses elasid toona vaid paganlikud rahvad karjalased ja vepslased.

Rajatavas muuseumis on palveränduritel, turistidel ja kohalikel elanikel tulevikus võimalus tutvuda vepsa kultuuri ja olmega ning maitsta vepsa köögi traditsioonilisi roogi. Kloostris asub vana vepsa kaljaköök, mis on plaanis taastada ja valmistada seal vanaaegsete retseptide järgi kalja. Muuseumi juures on kavas korraldada ka pärimusmuusikafestivale.

Lodeinoje Pole rajoon on vepslaste traditsiooniline asuala ja muuseumi loomine võimaldab ettevõtmise algatajate meelest säilitada ja populariseerida Leningradi oblasti väikesearvuliste põlisrahvaste kultuuri.

Finugor: Leningradi oblastis luuakse esimest kloostri juures tegutsevat vepsa kultuuri muuseumi