Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari parlamendist jõudis Riigikokku hõimupäevateade

29.05.2013

Ungari parlamendi asespiiker János Latorcai andis täna Riigikogu soome-ugri toetusrühma esimehele Juku-Kalle Raidile üle ametliku kirja, mis teatab, et  Ungari hakkab Eesti eeskujul tähistama keelesugulasrahvaste päeva.

"See on ungarlaste poolt väga kiiduväärt samm – nad on siiski suurim soome-ugri rahvas," kommenteeris Raid Budapesti otsust.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Riigikogu soome-ugri toetusrühm saatsid Ungari parlamendile üleskutse hõimupäeva ehk sugulasrahvaste päeva tähistamiseks riikliku tähtpäevana tänavu veebruaris.

Raidi sõnul suheldakse lähiajal hõimupäeva asjus ka Soome parlamendiga. "Olen kindel, et ka soomlased tulevad meiega kaasa," arvas Raid.

János Latocrai märgib oma kirjas: "Soome-ugri keeli kõnelevate rahvaste ühtsust, soome-ugri kultuuri ja keelte väärtust ning nende tähtsust teadvustavat tähtpäeva tähistati Ungaris kuni II maailmasõjani. 1920–1930. aastatel toimusid vaheldumisi Eesti, Soome ja Ungari pealinnas soome-ugri üldharivad konverentsid.

Soome-ugri keelesugulus on ühenduslüli, mis kuni tänase päevani tugevdab meie sidemeid nii valitsuse, parlamendi, kui ka avaliku sektori tasandil. Suhete tugevdamisele aitab kaasa iga nelja aasta järel korraldatav soome-ugri maailmakongress, kuhu juba 20 aastat koguneb soome-ugri keeli kõnelevate saadikute foorum ja toimub ekspertide koostöö."

Eestis tähistatakse hõimupäeva ja Ungaris soome-ugri keelesugulasrahvaste päeva oktoobri igal kolmandal laupäeval.

Ungari parlament võttis otsuse, mille kohaselt saab oktoobri kolmas laupäev riiklikuks tähtpäevaks – soome-ugri keelesugulasrahvaste päevaks, vastu 8. aprillil.

Riigikogu soome-ugri toetusrühma pressiteade