Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdi luuletaja Darali Leli esines festivalil HeadRead

03.06.2013

Udmurdi luuletaja Darali Leli esindas tänavu idapoolseid soome-ugri rahvaid Tallinna kirjandusfestivalil HeadRead, ta esines Kirjanike Majas ja Uue Maailma kirjanike maja juures.

Laupäeval, 1. juunil oli Kirjanike Maja musta laega saalis luule- ja muusikaetendus "Smugrimülkad ja marumadalad", kus Darali Leli esines koos Kristiina Ehini ja Lauri Sommeriga, tema luulet luges ette Jürgen Rooste.

Pühapäeval rääkis Darali Leli Uue Maailma kirjanike maja taga laval udmurdi kirjandusest, olukorrast Udmurdimaal ja oma nime päritolust. Tema nimi tuleneb erepunasest siidisallist, sest udmurtide aladelt olla vanasti läbi läinud Indiasse viiv kaubatee.

Ürituse pea poolsada pealtvaatajat said teada, et praegu on udmurdi kirjanduselus vaikus, samas aga on tekkinud uued kultuurisuunad. Darali Leli stsenaariumil põhinev esimene udmurdikeelne film, samuti udmurdi diskod ja rahvusmotiividel põhinev moekunst on kogunud populaarsust.

Ta peatus põgusalt sellel, et venestumine on üha tugevnenud ja tänapäeva noored enam korralikku udmurdi keelt ei räägi. On tekkinud suur kontrast kõneldava ja loetava udmurdi keele vahel. Ise on ta sellise kahestumise pannud oma luulesse, olles kirjutanud ühe rea udmurdi keeles, teise vene keeles. Ta sõnas eneseirooniliselt, et õhtul udmurdi üritusel on ta kui udmurt, hommikul ärkab aga venelasena.

Darali Leli töötab suurima udmurdikeelse ajalehe Udmurt Dunne toimetuses, ajalehe tiraaž on 3000 eksemplari.

Udmurdi poetess Darali Leli festivalil HeadRead 1.06