Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Raid nõudis karjalastele õigust keelele ja maa juhtimisele

07.06.2013

Karjalaste 7. rahvuskongressil külalisena viibinud Riigikogu soome-ugri toetusrühma esimees Juku-Kalle Raid nõudis enda esinemises hõimurahvale õigust oma keelele, vabale meediale ning maa juhtimisele.

"Nõudsin karjalastele õigust oma keelele, õigust õppida karjala keeles kõigis koolides, karjalakeelset vaba meediat, õigust juhtida oma maad majanduslikult ja kultuuriliselt, õigust valida ise endale juhid, valitsus ning poliitiline suund," kirjutab Raid oma Facebooki lehel.

"Need võivad küll tunduda meile elementaarsete asjadena, ent nii see pole. Karjalasi on viimase kaheksa aasta jooksul rahvana vähenenud 40%, vepslasi lausa 60%," selgitab parlamendisaadik.

Probleem on Raidi sõnul veel selles, et Venemaa võttis vastu seaduse, et riigikeeled tohivad olla ainult kirillitsas – tatarlaste pärast, kes tahtsid ladina tähestikule üle minna. Sellega tekkisid aga probleemid ka läänemeresoomlastel.

Raid esitas need nõudmised inglise keeles, öeldes, et Eesti parlamendis vene keelt ei kasutata. Pärast selgitas ta meediale nõudmisi ka vene keeles. "Inimesed olid toetuse üle väga rõõmsad ja ma saan neist suurepäraselt aru. Ärgem kunagi unustagem, et me kõik tahame, et meid toetataks," sõnas ta.

Eesti parlamendi soome-ugri toetusrühm on oma 33 liikmega Riigikogu suurim saadikuterühm.

Enne sõnavõttu viidi Raid koos Fenno-Ugria Asutuse töötaja Jaak Prozesega Prääsa politseisse, kus neid hoiti kinni 45 minutit. Korravalvurite selgitusel täpsustasid nad dokumentide ja viisadega seonduvat, asjaosaliste hinnangul aga taheti tõkestada nende esinemist.

Eestlased vabastati pärast seda, kui üks kongressi delegaat palus Karjala juhil Aleksandr Hudilainenil isiklikult asjasse sekkuda.