Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari riigipea tutvub Tartu hungaroloogiaga

21.06.2013

Ungari Vabariigi president János Áder külastab täna Tartu ülikooli, kus kohtub ungari keele õppejõududega ning saab ülevaate ungari keele õpetamisest.

Tartu ülikoolis on ungari keelt õpetatud alates 1923. aastast. "Tartu ülikooli hungaroloogia on Ungaris kõrgelt tunnustatud," sõnas uurali keelte ja hungaroloogia dotsent Tõnu Seilenthal, kes pälvis tunamullu kõrgeima rahvusvahelise hungaroloogia-alase tunnustuse – János Lotzi medali. Esimese eestlasena sai selle medali 1986. aastal dotsent Paula Palmeos (1911–1990).

Ungari riigipea kohtub Tartu ülikooli filosoofiateaduskonnas soome-ugri osakonna professorite, lektorite ja üliõpilastega. Seilenthal avaldab külastuse üle heameelt, kuna riikidevaheline aktiivne suhtlus on hungaroloogia õpetamisel äärmiselt oluline.

Hungaroloogia õpetus rajaneb riikidevahelisel lepingul, mille osapooled seisavad hea selle eest, et ungari keelt õpetatakse Eestis ja eesti keelt õpetatakse Ungaris. Sel eesmärgil vahetatakse lektoreid, õpetajaid, üliõpilasi, õppematerjale.

Vastavalt lepingule töötavad Ungaris Tartu ülikoolist välja kasvanud eesti keele lektorid Budapesti, Debreceni, Szegedi ja Szombathely ülikoolides. Tartu ülikoolis on ungari keele lektorid Ungarist töötanud 1923–1941 ja taas alates 1993. aastast.

Ülikooli külastuse käigus arutatakse edaspidist koostööd eesti ja ungari keele õpetamise edendamisel Tartu ülikoolis ja Ungari ülikoolides, samuti Eesti ja Ungari koostöövõimalusi idapoolsete hõimurahvaste keelte ja kultuuride toetamisel.

Ungari Vabariigi president János Áder viibib Eestis riigivisiidil 20.–22. juunini.

Tartu Ülikool: Pikaajaline ungari keele õpe toob Ungari Vabariigi presidendi Tartu ülikooli külastama