Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Besserman Maria Korepanova esineb Viljandi folgil

22.07.2013

Udmurdi rahvakillu bessermanide laulja Maria Korepanova tuleb esinema Viljandi pärimusmuusika festivalile, tema kontsert toimub reedel, 26. juulil kell 18.00 Jaani kirikus.

Udmurdi ja bessermani laulude esitaja Maria Korepanova astub üles koos saatebändiga, kuhu kuuluvad veel löökriistamängija Mario Caldararu ja puhkpillimängija Dmitri Demin.

Korepanova on kuulus omapärase laulumaneeri poolest. Alates 17. eluaastast on ta käinud ekspeditsioonidel oma kodukandis Põhja-Udmurdimaal ja kogunud arhailisi rahvalaule ehk krez´e.

Kokkpuude eheda pärimuskultuuriga muutis tema maailmapilti täielikult. Olles varasemalt tegelenud ainult akadeemilise koorilauluga, avaldas talle sügavat muljet külamemmede võimas laulmismaneer. Praeguseks on ta omandanud selles bessermanide improvisatoorses laulustiilis tõelise meistritaseme.

Viimastel aastatel on Korepanova esinenud mitmetes Udmurdimaa etnoansamblites ja -projektides. Kaasaegse noorena on ta avatud eksperimentidele, tundes sealjuures alati ühtekuuluvust oma muusikaliste juurtega.

Bessermanid on põneva omakultuuriga väike rahvakild Udmurtia loodeosas. Nad räägivad tatari mõjudega udmurdi keele dialekti. Mõned bessermani traditsioonid erinevad udmurdi traditsioonidest Volga-Bulgaaria ja Kaasani khaaniriigi aegse islami mõju tõttu.

Ka bessermanide enesenimetus tuleb türgi ja pärsia keele vahendusel araabia sõnast muslim, mis tähendab 'kuulekas', 'alandlik'.

XXI Viljandi Pärimusmuusika Festival