Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Saamide venestamine algas enne revolutsiooni

01.07.2013

"Saamide venestamine algas juba enne nõukogude võimu," sõnas Lapi ülikooli Arktika keskuse teadlane Lukas Allemann oma saamide ümberasustamisest jutustava raamatu esitlusel Rovaniemis.

Allemann on seisukohal, et Koola poolsaare saamidele avaldas 1930.–1970. aastate ümberasustamine laastavamat mõju kui stalinlikud repressioonid või põhjapõtrade äravõtmine.

Saamidest põliselanikud sattusid nõukogude võimu ulatuslike industrialiseerimis- ja militariseerimispüüdluste ohvriks. See tõi Allemanni sõnul kaasa tohutuid sotsiaalseid probleeme, mis kestavad tänaseni.

Siiski tahab raamatu autor lükata ümber laialt levinud arvamuse, nagu oleks saamide hävitamises süüdi vaid Nõukogude Liit.

Allemanni uus raamat räägibki koolasaamide ümberasustamisest 20. sajandil. Enamik tema küsitletud vanematest saamidest olid oma elu jooksul sunnitud vähemalt kaks korda oma elupaigast ära kolima.

Allemann kasutas uurimistöös esmase allikana biograafilisi intervjuusid. Peagi algab Lapi ülikoolis ka suurem suulise ajaloo projekt Orhelia, mis hõlmab ka koolasaamide uurimist.

Lukas Allemann: The Sami of the Kola Peninsula.
About the life of an ethnic minority in the Soviet Union


Arctic Centre, University of Lapland: Forced relocations of Sámi within Russia resulted in significant cultural change and social problems