Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soomes toppab saami keelte taaselustamisprogramm

05.07.2013

Enam kui aasta tagasi välja kuulutatud riiklik saami keelte toetamise programm pole veel valmis, teatas soome migratsiooniminister Astrid Thors.

"Saami keelte taaselustamisprogramm kuulutati välja rohkem kui aasta tagasi, kuid siiamaani pole midagi toimunud. Haridus- ja kultuuriministeerium ja saami parlament pole avaldanud isegi ühtegi teadet läbirääkimiste kohta," ütles Thors.

Ka tänavuses riigieelarves pole saami keelte programmile raha eraldatud.

Kaks aastat tagasi uuris Soome saamide olukorda ekspertide töörühm ning esitas tulemused toonasele haridusministrile Jukka Gustafssonile, kes lubas riigi toetust.

Soome saami parlamendi arvates pole saami keelte säilitamiseks Soomes piisavalt ei raha, pedagooge ega õppematerjale.

Saami parlamendist öeldi infoportaalile Finugor, et saami keeled Soomes on ohus: põhjasaami keel on kindlasti välja suremas ning inari- ja koltasaami keeled on suurel määral ohustatud.

Sellegipoolest ollakse Soome saami parlamendis kindlad, et Soome praegune valitsus on saamide toetamise poolt. Parlamendi president Klemetti Näkkäläjärvi ütles Finugorile, et riiklik programm on koostamisel, kuigi lubatud ajaks see valmis ei saa.

Soome Roheliste parlamendisaadik Satu Haapanen ütles Finugorile, et kavas on ratifitseerida ÜRO Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni põlisrahvaste õiguste konventsioon nr 169, mis annab saamidele kui põlisrahvale mõningaid soodustusi.

Finugor: Soome „Rootsi” minister pole rahul, et saamide probleemid on Soomes lahendamata