Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mordva võimud toetasid ersa kongressi pidamist

11.07.2013

Mordva vabariigi võimud ei seganud teisipäeval ersa kongressi pidamist, vaid isegi toetasid seda, teatas kongressi täitevkomitee esimeheks valitud Erjuš Vežai. 

Murmanski oblastis elav Erjuš Vežai (Boris Jerjušov, pildil) rääkis Finugorile, et kongressi 66 delegaadi seas oli ersasid üle Venemaa, külalistena viibis kongressil aga ka teiste rahvaste esindajaid.

Veel kevadel ei lubanud kohalik rahvuspoliitika-ministeerium ersa rahva kongressi korraldada ning soovitas arutada probleeme 13. juulil rahvuslikul folklooripeol Rasken Ozks.

Lõpuks aga andsid võimud kongressi korraldajatele kasutada rahvusteatri saali ning võimaldasid delegaatidele tasuta lõuna. Rahvuspoliitika aseminister, mokša Aleksandr Kargin viibis ka kongressil.

Vežai rääkis, et aseminister soovitas mõningate resolutsioonieelnõu väljendite üle järele mõelda, kuid ei kinnitanud, et tunnistab kongressi ebaseaduslikuks. Kongress kulges uue juhi sõnul rahulikult ja ilma skandaalideta.

Kongressi korraldasid ersa rahvuslased, kes on aastaid olnud võimudega opositsioonis. Võimud on blokeerinud nende ligipääsu ka avalikele üritustele, nagu näiteks soome-ugri maailmakongressid. Vežai oli üks kolmest protestijast, kes avaldas mullusel kongressil Ungaris Mordva vabariigi võimude poliitika vastu meelt.

Opositsionääride vastased on nn mordvaniseerijad, kes on seni seisnud ühise mordva keele loomise eest ega tunnista eraldi ersa ja mokša rahvusi. Nüüd aga loobusid nendest vähemalt mõned ühiskeele ideest. "Keegi neist ütles, et milleks tõstatada seda küsimust resolutsioonis, kui me oleme ka ise selle juba unustanud," selgitas Vežai.

Mõned nn mordvaniseerijad olid valitud kongressi delegaatideks, kus nad end Vežai sõnul rahumeeli ersadena kirja panid. Nad kaasati ka redaktsioonikomisjoni töösse, mis valmistab resolutsioonieelnõu põhjal 20 päeva jooksul ette lõppdokumendi.

Eelnõus on märgitud, et ersade vähenemine 300 000 inimese võrra viimase veerandsaja aasta jooksul on demograafiline katastroof, millele võimud kahjuks piisavat tähelepanu ei pööra. Seal nõutakse ersade tunnustamist rahvana ja loobumist halvustavast nimetusest "mordvalased".

Laupäeval, 13. juulil peavad ersad Kirde-Mordvamaal suurt Rasken Ozksi palvepüha, kuhu kogunevad rahvuskaaslased kõigist ersade hajali asustatud piirkondadest ning mujaltki.

Finugor: Эрюш Вежай: Конгресс эрзя народа остался независимым от властей

Finugor: Сторонники мордвинизации отказались от единого мордовского языка?