Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Sõktõvkari kerkib ausammas Pitirim Sorokinile

19.07.2013

Komimaa pealinna Sõktõvkari püstitatakse ülikooli peakorpuse ette  ausammas Komimaalt pärit maailmakuulsale sotsioloogile Pitirim Sorokinile.

Vabariigi rahvuspoliitikaministeeriumi teate kohaselt on mälestussammas kavas avada tuleva aasta 23. augustil ehk komi omariikluse päeval. Järgmisel aastal tähistatakse teadlase 125. sünniaastapäeva.

Liikumine Komi Voitõr (Komi Rahvas) kuulutas Sorokini mälestussamba rajamiseks välja korjanduse.

Mälestusmärgi konkurss korraldati juba 1998. aastal, kui tähistati Sorokini 110. sünniaastapäeva. Žürii valis toona välja tuntud vene skulptori Andrei Kovaltšuki töö. Skulptor kujutas sotsioloogi istuvat figuuri liikuvas poosis, kõrval tema igavesed kaaslased – raamat ja portfell.

Sorokini 125. sünniaastapäeva puhul korraldatakse järgmise aasta veebruaris Sõktõvkaris ka rahvusvaheline konverents "Pitirim Sorokin ja kaasaja aktuaalsed probleemid" ning antakse välja tema kogutud teoste esimene köide.

23. jaanuaril 1889. aastal Komimaal Vologda kubermangus Turja külas sündinud Sorokin õppis Peterburi psühhoneuroloogia instituudis ja Peterburi ülikoolis. Pärast veebruarirevolutsiooni sai ta esseeride üheks juhiks ja sattus bolševistlike võimudega vastuollu.

1922. aastal oli Sorokin sunnitud Venemaalt emigreeruma. Ta seadis end sisse Ameerika Ühendriikides, kus temast sai 1931. aastal Harvardi ülikooli esimene sotsioloogiaprofessor ja kateedrijuhataja. 1965. aastal valiti Sorokin Ameerika sotsioloogiaassotsiatsiooni presidendiks.

Sorokin on kirjutanud üle 30 raamatu, nende hulgas teosed "Sotsioloogia süsteem", "Revolutsiooni sotsioloogia", "Sotsiaalne mobiilsus". Ta on uurinud ka sürjakomisid, tegelenud etnograafia ja kulturoloogiaga.

Pitirim Sorokin suri 1968. aastal USAs Massachusettsis.

Finugor: Sõktõvkaris püstitatakse mälestussammas Pitirim Sorokinile