Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Palvepühal Rasken Ozks kõlas Eesti presidendi tervitus

19.07.2013

PiltEestis elav ersa rahvusaktivist ja kultuuriühingu Sjatko esimees Natalia Abrosimova luges suurel ersa palvepühal Rasken Ozks ette president Toomas Hendrik Ilvese tervituse.

Ilves rõhutas oma tervituses, et oma rahva unistusi ja lootusi saab ellu viia vaid rahvas ise, koos mõeldes ja tegutsedes. "Nagu paljude rahvaste lugu kinnitab, saavad ka kõige võimatumana näivad soovid ühte hoides teoks."

Ilves soovitas ersadel mõelda oma keele ja kultuuri edendamisel kõigile tänapäeva tehnoloogia võimalustele ja teha oma kultuuripärand nähtavaks nii, et see ei jääks vaid erialateadlaste huvialaks.

Ersa rahvas kogunes eelmisel laupäeval üle kolme aasta taas suurpalvusele, mida peetakse põlise traditsiooni järgi Bolšeignatovski rajoonis Tšukalõ küla lähistel maalilisel aasal.

Palvepüha algas ersa muistse kuninga Tjuštja sarveheliga, mis kutsus rahva püha künka ek maar'i juurde. Ersade vaimne juht, injazor Kšumantsjan' Pirguž (Grigori Mussaljov) tervitas kohaletulnuid, süüdati suur küünal.

Maar'ile kutsuti teisest ilmast ka kõik ersa rahva kangelased: 13. sajandi vürst Purgaz, 1612. aastal nogaide vastu võidelnud tatarlaste vürst Bajuš Razgildejev, 1670. aasta talurahvasõjas võidelnud nunnast kasakajõugu pealik Erzamasson Olena (Arzamassi Aljona), sama aja ersa vabadusvõitleja Akai Boljajev, 1804.–1810. aasta terjuhhanide vabadusvõitluse juht Kuzma Aleksejev, 20. sajandi algul tegutsenud kuulus skulptor Stepan Erzja.

Ümber püha mäe talutati hobune, kes on ersa müütide kohaselt peajumala Ineškipazi kingitus. Seejärel võtsid inimesed kätest kinni ja liikusid muusika saatel suures ringis.

Inimesed osalesid rituaalsel söömaajal ja korraldasid kirveviskamis-, maadlus- ja kännutõstmisvõistlusi. Korraldati ka kauneimate rahvarõivaste konkurss. Esines kuulus ansambel Toorama.

Muistsel ajal korraldati Rasken Ozksi üks kord 20–40 aasta tagant ja pidu kestis mitu päeva. Legendi kohaselt on korraldamispaika maetud umbes 11 000 sõdalast, kes hukkusid võitluses nogaide vastu. 370-aastase vaheaja järel taaselustasid ersad vana tava 1999. aastal Kšumantsjan' Pirguži eestvedamisel.

Finugor: Раськень Озкс – 2013: впечатления очевидца (фото) 

Ersa kultuuriühing Sjatko: pildid palvepühast

 
Natalia Abrosimova tervitust ette lugemas. Foto: Sjatko