Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdid peavad viljavalmimispüha

01.08.2013

Udmurdid peavad 2. augustil püha nimega vilj', millega tähistatakse uue vilja valmimist.

"Sel päeval keedetakse suppi tavaliselt ilma lihata, sisse pannakse seda, mis peenardel selleks ajaks olemas on," kirjeldab Eestis elav udmurt Muš Nadii oma rahva traditsioone.

"Hommikul käiakse põlde mööda, võetakse kaasa viljapeasid. Suppi keetes lisatakse ka neid suppi sisse  Küpsetatakse leiba uue jahuga."

Viimastel aastatel on Muš Nadii sõnul traditsiooniks saanud ka Vilj'-nimeliste ehk Uute tänavate elanike koosvibimine. Rahvas saab õhtul kokku tänava lõpus, lõkke peal keetakse putru, kaetakse laud, igaüks võtab midagi kodunt kaasa.

"Süüakse-juuakse koos, räägitakse uudiseid, naised jagavad soolamis-marineerimisretsepte, mehed jutustavad, kust kes millist kala on saanud, lapsed arutavad, kelle õunapuu õunad on kõige maitsvamad. Nii tähistatakse uue vilja valmiks saamist," kirjutab Nadii Facebookis.

Pealinnas Ižkaris tähistatakse viljavalmimispüha rahvuspoliitikaministeeriumi toetusel. Toimub teatraliseeritud etteaste, esinevad estraadilauljad ja folkloorirühmad, korraldatakse konkursse osavamatele ja kiirematele.

Facebook: UDMURT SIJON - UDMURT KITCHEN


Finugor: Удмуртский праздник нового урожая «Виль» отметят в Ижевске