Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri kultuuripealinn on udmurdi küla Starõje Bõgi

16.08.2013

Быгы Esimeseks soome-ugri kultuuripealinnaks sai Udmurdimaal asuv Starõje Bõgi küla, konkursi žürii tegi võitja teatavaks 7. augustil soome-ugri rahvaste noorteühenduse MAFUN kongressil Helsingis.

Lõppvoorus kandideerisid veel Veskelyse küla Karjalast ja Obinitsa küla Setumaalt. Finalistidele kingiti permi loomastiilis valmistatud puust linnud, neist kõige suurem konkursi võitjale. Lisaks saab kultuuripealinn Soomelt 3000 eurot toetust projektide läbiviimiseks.

Soome-ugri kultuuripealinna valimine algas 2013. aasta märtsis. Kultuuripealinna tiitlile said kandideerida väiksemad külad või linnad, kus hoitakse au sees traditsioonilist elulaadi. Esialgsest kaheksast kandidaadist valiti finaali kolm.

Soome-ugri kultuuripealinna idee algataja ja projektijuhi Oliver Loode sõnul oli udmurtide teise vooru muusikaline ja tantsuline esitlus väga põhjalikult ette valmistatud, mis tagas neile ka võidu.

Projekt on kavandatud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks ja neist positiivse kuvandi loomiseks.

Et kultuuripealinna hakatakse edaspidi valima vaheldumisi eri piirkondadest, on seekord välja langenud kandidaatidel võimalus pälvida tiitel järgmistel aastatel.

Starõje Bõgi on 600 elanikuga küla, mis paikneb Šarkani rajoonis 55 kilomeetrit Ižkarist ida suunas. Külas asuvad alg- ja põhikool, lasteaed, tervisekeskus, klubi, raamatukogu ja kolhoos Vostok.