Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Helsingis etendub Nils Aslak Valkeapää draama

26.08.2013

Norras tegutsev saami rahvusteater Beaivvás siirdub septembris Soome ringreisile, tähistades sellega saami kunstniku, kirjaniku ja muusiku Nils Aslak Valkeapää 70. sünniaastapäeva.

Üks vähestest saami kutselistest teatritest esitab Soomes Valkeapää (1943–2001) ainsa teatrile loodud teose "Härmapea ja unedenägija". Muusikaline draama on inspireeritud saami joigudest ja Jaapani no-teatri traditsioonist, mille vastu Valkeapää huvi tundis.

Teose esmaettekanne toimuski kontserdi vormis 1995. aastal Jaapanis Sapporos, peaosas oli toona autor ise. Teater Beaivvás tõi etenduse lavale 2007. aastal ja on mänginud seda peale Põhjamaade ka Indias.

Seekordne ringreis suundub pärast Soome ja Norra etendusi Jaapanisse. 75-minutilises etenduses osalevad viis näitlejat ning ansambel, milles mängib ka üks Soome tuntumaid löökpillimängijaid, Valkeapääga koostööd teinud Esa Kotilainen.

Etendusi antakse üheksas Soomes paigas, Helsingis esinetakse 5. ja 6. septembril sõltumatus Klockriketeaternis (Erottajankatu 7 B), mis on selle aasta sügishooaja programmi valinud rahvusliku identiteedi ja teatri suhetele keskenduvad lavastused.

Etenduses jääb noor põhjapõdrakasvataja oma karjaga laagrisse puhkama. Ta näeb unes müstilist hallipäist vanameest, kes soovitab tal järgida oma loomusundi ning koguda väge ja teadmisi loodusest. Hiljem saab põdrakasvataja aru, et tegemist polnudki unega ning et vanamehel oli talle edastada oluline sõnum.

Valkeapääd meenutatakse Helsingis ka hilissügisel. 7. novembril toimub Savoy teatris Etnosoi! festivali raames tema mälestuskontsert.

Nils Aslak Valkeapää, oma rahva seas tuntud ka hellitusnimega Aillohaš, on sündinud Enontekiöl Soomes ja saanud kooliõpetaja hariduse. Valkeapää oli saami joiutraditsiooni elluärataja, saami kirjanduse ja kultuuri moderniseerimise juht, kelle loomingut tuntakse maailma eri paigus.

Mitmekülgselt andeka inimesena kirjutas ta luuletusi ja muusikat, maalis, joonistas, tegi skulptuure ning lõi eri kunstivaldkondi sünteesivaid mitmetasandilisi terviklikke kunstiteoseid. 1991. aastal pälvis ta luule-, kunsti ja fotoraamatu "Päike, mu isa" eest Põhjamaade Nõukogu kirjanduspreemia. Tema loodud "The Olympic Welcome Yoik’i" kõlas Lillehammeri taliolümpiamängude avatseremoonial 1994. aastal.

Klocriketeatern