Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Saamid võitlevad uute kaevanduste rajamise vastu

26.08.2013

Sami man Josef Pittja, holds a placard appealing for help from the Swedish king, demonstrates outside the Swedish Sami Parliament opening session in Jokkmokk, northern Sweden, on Wednesday Aug. 28, 2013. Swedish King Carl Gustaf attended the Sami Parliament opening session this year as the parliament celebrates its 20th anniversary. Since the end of the last Ice Age, the Sami have wandered the vast landscapes of northern Europe, herding reindeer and nurturing a philosophy of harmony with nature (AP Photo/Carl-Johan Utsi) SWEDEN OUT Saamid avaldavad Rootsis Jokkmokki lähistel Kallakis-Gἁllokis juba mitmendat nädalat meelt, protestimaks nende rahva põlisele asualale kavandatava uue rauamaagikaevanduse rajamise vastu.

Augusti algul sulges rühm noori saami aktiviste kaevandusse mineva tee. Kaevandajad kutsusid kohale politsei, kes pidas kinni 15 inimest. Politsei ja meeleavaldajate vahel algas kähmlus. Üks meeleavaldajatest valas end bensiiniga üle ja ähvardas end süüdata. 

Nädalavahetusel kogunes Kallakisse juba 500 meeleavaldajat, põhiliselt põhjapõdrakasvatajad. Toetavaid meeleavaldusi korraldati üle riigi. Internetis on kaevanduste rajamise vastu kogutud üle 2800 allkirja.

Viimasel nädalal on aktiviseerinud ka Norra ja Rootsi saami parlamendid. Rootsi saami parlament on võtnud vastu avalduse, milles kritiseerib Rootsi valitsust, kes on asunud välismaiste kaevanduskompaniide poolele.

Avalduses öeldakse, et kaevanduse alla jäävad maad omavad suurt looduslikku ja kultuurilist väärtust. Rootsi valitsusele soovitatakse muuta kaevanduste rajamise strateegiat ja toimida nii, et see oleks vastuvõetav nii kaevandajatele kui põhjapõdrakasvatajatele. Saamid soovivad probleemi viimist rahvusvahelisele tasandile.

Kaevandajate ja saamide ning nende poolt olevate looduskaitsjate konfliktis joonistub välja kaks probleemide ringi. Üks puudutab saamide olematut osalust rauamaagi kaevandamisest saadavast tulust, teine aga asjaolu, et rauamaagi kaevandamine pole riigi poolt maksustatud.

Saamide põlised asualad ja kogu põhjapõdrakasvatus on aga praegu suures ohus, sest suurenenud on surve uute kaevanduste rajamiseks. Saamide meelest ignoreeritakse nende õigusi.

28. augustil koguneb Jokkmokki olukorda arutama Rootsi saami parlament, kes tähistab tänavu oma 20. sünniaastapäeva.

Yahoo News: Sweden's indigenous Sami in fight against miners